Dobré odpoledne, dnes je sobota 13.4.2024
svátek slaví Aleš,
zítra Vincenc
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

37 rybaJedna pohroma za druhou se objevuje v regionu ohledně úhynu ryb v různých tocích. Nově se problém vyskytl v říčce Haná u Nezamyslic. Hasiči tady s rybáři vylovili metráky mrtvých ryb. Příčina je v šetření.

„V úterý 4. září byl hodinu před polednem ohlášen na operační středisko Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje úhyn ryb ve vodním toku Haná u obce Nezamyslice. Na místo postupně vyrazili z Olomouckého kraje jednotky profesionálních hasičů z Kojetína a Prostějova a dobrovolní hasiči z Nezamyslic, ze Zlínského kraje profesionální hasiči z Kroměříže a z Jihomoravského kraje profesionální hasiči z Vyškova,“ sdělila na úvod Vladimíra Hacsiková, tisková mluvčí krajských hasičů.

Po příjezdu na místo události hasiči zjistili, že v Hané došlo ke znatelnému úhynu ryb. „Hasiči odebrali vzorky vody a ryb a připravili je k expertíze. Hasiči spolupracovali s Moravským rybářským svazem, orgány životního prostředí obce s rozšířenou působností v Prostějově a s Povodím Moravy. Postupně začali prozkoumávat tok řeky a hledali zdroj úniku neznámé látky do vody. Na hladině nebyla patrná žádná skvrna,“ uvedla Vladimíra Hacsiková.

Chronologie zásahu

Úterý 4. září, 14.00 hodin

Hasiči odebrali vzorky vody u obce Rybníček, kde byl také zjištěn úhyn ryb a u obce Němčice nad Hanou. U obce Heroltice - Hoštice pracují pracovníci Chemické laboratoře v Tišnově. Odebírají vzorky vody, přebírají odebrané vzorky od hasičů a zjišťují, zda se ve vodním toku nachází něco mimořádného.

Úterý 4. září, 14.45 hodin

Operační středisko Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje kontaktovalo obce, v jejichž katastru byl zaznamenán úhyn ryb (Němčice nad Hanou, Nezamyslice, Vrchoslavice a Mořice), aby v případě zjištění dalšího úhynu ryb kontaktovali pracovníky životního prostředí.

Úterý 4. září, 15.00 hodin

Hasiči s největší pravděpodobností nalezli místo úniku neznámé látky do říčky Haná - Hoštice, Rybníček na území Jihomoravského kraje. Událost proto přebírá HZS Jihomoravského kraje.  

Úterý 4. září, 17.45 hodin

Profesionální hasiči z Kojetína projeli znovu vodní tok z Kojetína směrem na Němčice na Hané. Další nový úhyn ryb nezaznamenali. V 19.00 hodin provedou další monitoring řeky. Hasiči dále provedli odběr vzorků vody v místě, kde se vlévá říčka Haná do Moravy u obce Bezměrov.

Středa 5. září 8.30 hodin

Ve středu 5. září 2012 od sedmi hodin ráno profesionální hasiči z Kojetína zmonitorovali celý tok řeky Haná od Nezamyslic přes Vrchoslavice, Mořice a Měrovice nad Hanou až do Kojetína. Žádný další úhyn ryb nebyl zaznamenán, hasiči se proto vrátili zpět na základnu a operační středisko celou událost uzavřelo.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...