Dobrý večer, dnes je pátek 19.4.2024
svátek slaví Rostislav,
zítra Marcela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

36 prehradaTuto středu by měla být podepsána smlouva mezi Povodím Moravy a brněnskou stavební firmou IMOS. Ta se stala vítězem vleklého výběrového řízení na lukrativní zakázku ve výši kolem 140 milionů korun. Po měsících čekání by zahájení prací nemělo konečně nic bránit.

Už na jaře příštího roku by se měla napouštět plumlovská přehrada. Rozsáhlá rekonstrukce její téměř půl kilometru dlouhé hráze však dosud nezačala. Práce by tu však měly odstartovat každým dnem. „Ve výběrovém řízení zvítězila stavební firma IMOS z Brna. Za kolik byla zakázka vysoutěžena, stejně jako přesný termín zahájení prací však do podpisu smlouvy nemůžeme zveřejnit. K tomu by mělo dojít uprostřed příštího týdne,“ informovala v pátek Večerník tisková mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková, která zároveň potvrdila plánovaný termín napouštění. „Platí, že přehradu chceme napustit na jaře příštího roku,“ reagovala Tomíčková. Zda-li se tak skutečně stane, je však čím dál větší otázkou. Při jejím zodpovězení bude záležet na mnoha faktorech, jedním z nich je bezesporu počasí provázející náročnou rekonstrukci. Dělníci během oprav budou mimo jiné muset odhalit citlivou jílovou vrstvu, která hráz těsní. To bude vyžadovat velkou opatrnost, pokud by totiž jílová vrstva vyschla, začala by se drolit a ztratila by své těsnící vlastnosti. Kromě části hráze, do které se kdysi opírala voda, by se po napuštění přehrady měla opravit i silnice a veřejné osvětlení  na tzv. koruně hráze, aby se hráz v příštím půlstoletí nemusela opět opravovat.

Ještě před zahájením rekonstrukce by měli rybáři v pondělí 10. září odlovit zbytek ryb nacházejících se v tzv. laguně, tedy v místech, kde kdysi kotvily jachty.  Dá se předpokládat, že jich tam mnoho nebude. Většina totiž uhynula v červenci minulého roku, kdy začala laguna náhle vysychat. Teprve po jejich úhynu následovala série záchranných odlovů.

Pokud by vše šlo naprosto ideálně, měli bychom se už příští rok koupat v čisté Plumlovské přehradě. O tom však stále více lidí pochybuje. Kromě relativně krátké doby, kterou stavbaři na náročnou opravu hráze mají, argumentují především kvalitou vody v Podhradském rybníku. Ten byl, stejně jako přehrada loni vybagrován. Několik měsíců po svém napuštění byl začátkem srpna opět plný jedovatých sinic...

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...