Dobré poledne, dnes je pátek 31.3.2023
svátek slaví Kvido,
zítra Hugo
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

04 zabijackaZabijačku si vzít nedáme! I když hrozí, že nás někdo udá a bude nám hrozit i pokuta. Tak by se dal shrnout organizátorů oblíbených akcí s dobrým jídlem v regionu.

Jak už Večerník informoval před dvěma roky, v České republice platí nařízení, které by při striktním dodržování fakticky zrušilo všechny zabijačky. Podle přísných regulí Evropské unie dosud nehotová potravina musí být zpracována v podniku, který je pod státním veterinárním dozorem. A to v případě veřejně pořádaných zabijaček obvykle neplatí. Za porušení tohoto pravidla pak dokonce hrozí sankce. „Krajské veterinární správy v této souvislosti v celé republice dosud udělily pokuty za přibližně sto dvacet tisíc korun,“ uvedl mluvčí veterinární správy Petr Pejchal s tím, že impulzem pro návštěvu kontrolorů přitom bylo vždy udání. 

Navzdory předpisům Evropské unic i samotným udavačům se někteří organizátoři nevzdávají. „Je to akce pro lidi, při které máme solidní návštěvnost a všem náramně chutná. Rádi bychom v ní pokračovali i nadále,“ prohlásil pro Večerník starosta Vrbátek Ivo Zatloukal, kde už šest let vždy na Mikuláše pořádají oblíbené „Vepřobraní“.

Naopak v Jednově podobnou akci nedávno zrušili. Hlavním důvodem k tomuto kroku však byl fakt, že nenaplnila očekávání organizátorů. „Pravdou ale je, že legislativa Evropské unice k pořádání podobných akcí určitě nikoho nepovzbudí,“ míní starostka Suchdola Jitka Zahálková. Právě tam místní hasiči v zabijačkách pokračují i nadále. „Jednu dělají zrovna v sobotu. Je to však čistě pro ně, nikoho mimo sbor na ni nezvou,“ upřesnila Zahálková.

Je skutečně riziko udělení pokuty tak vysoké? Neoblomní propagátoři dobrého jídla si to tak úplně nemyslí. „Když dáte málo sousedům, tak vás udají. Pokud ale nebudete škudlit, vše proběhne bez problémů,“ smál se Ivo Zatloukal z Vrbátek, kde před obecním úřadem každoročně poráží průměrně třímetrákového pašíka.   

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...