Dobré ráno, dnes je pátek 19.7.2024
svátek slaví Čeněk,
zítra Ilja
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

04 zimni putovaniFOTOGALERIE: Dvě trasy vedoucí z Čelechovic na Kosíř, otevřená rozhledna, vesele plápolající oheň v ohništi na hanáckém Mont Blancu či nový minipivovar ve Lhotě pod Kosířem, v cíli pak svařák, čaj, originální perníková medaile a především příjemný pocit z pohybu na čerstvém vzduchu - tak to vše bylo připraveno pro celkem 143 účastníků sobotního Zimního putování z Čelechovic do Čelechovic přes vrchol Kosíře. A Večerník byl u toho!

O tom, že Kosíř je hlavním poutním místem široko daleko, rozhodně nemůže být pochyb. Uplynulou sobotu se jím stala také pěkná sokolovna v Čelechovicích na Hané. Právě odtud vycházeli a sem se i vraceli účastníci patnáctého ročníku pochodu, který už popatnácté uspořádali místní sokolové.
Letos na něj dorazilo celkem 143 poutníků, přibližně polovina z nich zvolila kratší desetikilometrovou trasu vedoucí přímo z Čelechovic na Kosíř, ta druhá si pak cestu prodloužila o tři kilometry, když se nejprve vydala po cestě zvané Hraběnka do Čech pod Kosířem, a teprve následně vystoupala k vrcholu. Kdo chtěl, mohl ještě sejít do Lhoty pod Kosířem, vzdálené dva kilometry, kde byl nedávno otevřený malý rodinný minipivovar.
Co poutník, to jiný příběh. „Než jsem jel asi před dvěma roky na misi do Afghánistánu, tak jsem z Čelechovic na Kosíř pravidelně běhal. Počítal jsem to a během půl roku jsem tam byl celkem šedesátkrát,“ prozradil Večerníku Zdeněk Žítek z Čelechovic, který tentokrát na Kosíř vyrazil v poklidném tempu. Společnost mu totiž dělala jeho šestiletá dcera Eliška.
Nejvzdálenější poutník do Čelechovic dorazil z Moravské Třebové. Výrazně blíž to měla sympatická rodina Smičkových ze Smržic. Právě tříletý Lukáš Smička se stal nejmladším účastníkem putování. „A to už je tu letos potřetí! Jeli jsme s ním už v době, kdy byl ještě v kočárku,“ poznamenala jeho maminka, která i se svým manželem má k pohybu očividně blízko. Ve stejném duchu zjevně oba vychovávají i své děti.
Je nepochybně dobré, že podobně naladění lidé mají příležitost se vzájemně potkávat právě i na takových akcích, jakým je Zimní putování z Čelechovic do Čelechovic. „Příští rok se tu snad sejdeme zase,“ doufá za organizátory Milada Dosedělová.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...