Dobrý večer, dnes je pátek 19.4.2024
svátek slaví Rostislav,
zítra Marcela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

2012 35 military 25FOTOGALERIE Do časů římského impéria, rytířských soubojů, husitských válek, bojů mezi kolonizátory a indiány i osvobozujících operací za druhé světové války se mohli alespoň na okamžik přenést milovníci vojenské techniky, kteří v sobotu zavítali na Skřípov. V tamějším areálu Břízky se totiž za účasti mnoha set diváků i hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka uskutečnil druhý ročník Military Festu.

Organizátoři z konického občanského sdružení Association Military Fan pojali letošní ročník jako průřez historií vojenství a diváci tak díky šermířům, lučištníkům, kušistům, průkopníkům palných zbraní, znalcům sebeobrany i krotitelům koní pod pancéřovanými kapotami moderních strojů procestovali od antiky přes vrcholný středověk a nástup novověku až zpět do dnešních dnů.

A zájem mezi lidmi byl značný. Vystavená vozidla se ocitla v obležení dětí i jejich rodičů, mnozí využili možnosti nastoupit a svézt se při předváděcích jízdách, lákala i střelba z historických luků. „Tak velkou návštěvu jsme nečekali, diváci byli skvělí. Jsem naprosto spokojen. I s přístupem klubů, organizačním týmem, navázali jsme výbornou spolupráci s armádou,“ chválil si vše hlavní pořadatel Petr Kučera, alias major Smith.

Jako první přišla na plac římská legie v podání Roma Victor Legio XIII následována rytíři z jedenáctého století Eques Tempus. Po nich přišli na řadu Manager Kirri trochu paradoxně označovaní za husitské lučištníky. „Jsme jednotka z pňovické tvrze, která stála jako kamarád Zikmunda proti husitům,“ usmíval se šéf občanského sdružení David Křižan.

Se svou skupinou již vystupoval například v Hukvaldech, na Bouzově, na Sovinci, podílí se na muzejních nocích v Litovli či Uničově. Na Skřípově představil krom luku též dobové kuše a první typy palných zbraní, vše ze zhruba patnáctého století. „Zajímavostí je, že „prachovky“ nebyly na zásah do člověka, ale do davu. Plnily se hřebíky, sekaným olovem a účelem bylo poplašit a rozehnat dav. Ne zastřelit čtvrtého vojáka zleva ve třetí řadě,“ podotkl.

Do osmnáctého století a bojů bělochů s rudochy zavedla přítomné ukázka s výkladem od New Hampshire Provincial Regiment, hned po nich předvedli své umění členové Ji-Jitsu Přemyslovice. Tedy správné ovládání mnoha nástrojů, umění pádů i obrana při útoku nožem, holí nebo pistolí. Právě tohle by se mělo vyučovat při tělocviku, zaznělo několikrát při jejich ukázkách.

Exkurzi do minulého století pak zajistily kluby KVH Grenze, KVH Dukla věnující se druhé světové válce a L.A.S.T. Litovel mapující existenci lidové armády. Pozvánku neodmítl ani prostějovský 102. průzkumný prapor.

Co konkrétně tedy bylo k vidění a osahání? Průzkumné pásové vozidlo československé výroby BVP-1 schopné jet osmdesátkou po silnici, čtyřicítkou v terénu a sedmi kilometry plavat. Dále střední obrněný kolový transportér OT-64 a samohybný protiletadlový dvojkanon zvaný Ještěrka, úplným názvem Praga V3S PLDvK vzor 53/59. Nechyběl ani Land Rover Defender 130 Cayman schopný snést se na padáku přímo do dějiště konfliktu i obrněný automobil sovětské výroby BA-64.

Z průběhu akce i pozitivní nálady všude kolem měl radost i skřípovský starosta Miroslav Kadlec, již nyní se těší na příští rok. „První ročník byl menší. Bylo tu méně techniky a nebylo to tak medializované. Letos jsou tu lidé z celého okolí, ale i jižní Moravy a východních Čech. Organizátoři měli v plánu i vrtulník a leteckou techniku, ale ministr obrany to z úsporných důvodů zatrhl. Příští rok se to ale budeme opět snažit zabezpečit,“ ujistil.

U zrodu nové tradice stál Kučera a jeho klub, s přípravami na letošek pak začal prakticky ihned po skončení premiérového ročníku a také díky pomoci skřípovského obecního úřadu i krajské dotaci vznikla takto vydařená šou.

V hlavě již má i další pokračování, opět spíše průřezové. „Chtěli bychom zaplnit to, co se nám nepodařilo sehnat letos – třicetiletou válku, 1. světovou válku a československou armádu před 2. světovou válkou. A napoleonskou armádu, která nám letos ze zdravotních důvodů vypadla. Udělat program bohatší a akčnější,“ dal si za cíl.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...