Dobré odpoledne, dnes je sobota 13.4.2024
svátek slaví Aleš,
zítra Vincenc
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

35 elektrarna_slunecniNabídnout zasíťované parcely s cenou „pro obyčejné lidi“ si dali za cíl v Jesenci. Od sester dominikánek zakoupila obec pozemek, s pomocí kraje postavila novou silnici, na jaře se pustila do pokládání inženýrských sítí a brzy se již bude moci na celkem osmi místech stavět.

„Je to výborná lokalita, jižní svah, klidová část. Přesto prodáváme zasíťovanou parcelu za padesát korun za metr čtverečný. Věřím, že stavebníci přijdou. Když ne hned, tak během roku, dvou, tří...,“ vyznal se ze svého přání jesenecký starosta Jan Kvapil.

Původně ale mělo být vše jinak a severně od Jesence by se rozkládala jedna z mnoha slunečních elektráren. Záměr ovšem narazil na skutečnost, že pozemek se nachází v Přírodním parku Kladecko, kde tyto stavby nejsou povoleny. „Obec mohla získat zhruba dva miliony korun,“ zalitoval přesto první muž Jesence.

Příprava si dosud vyžádala více než dva a půl milionu korun. Na jeden milion přišla cesta, milion a půl spolknou inženýrské sítě, padesát tisíc stála projektová dokumentace, zhruba dvacet tisíc zaměření. Z prodeje rozkouskovaného hektaru by se oproti tomu vrátilo jen asi osm set tisíc. „Jako zastupitelé jsme se shodli, že to nejsou vyhozené peníze, nýbrž dobrá investice,“ domnívá se Kvapil.

Druhou velkou akcí Jesence pro letošní rok se stala výstavba chodníku kolem krajské silnice druhé třídy. Obec získala dotaci z Programu obnovy venkova Olomouckého kraje, která pokryla polovinu z šesti set tisícových nákladů.  „V současné době je chodník již zbudován a slouží veřejnosti k plné spokojenosti. Hlavním cílem bylo zvýšení bezpečnosti chodců, kteří tudy docházejí na autobusovou zastávku,“ vysvětlil nezbytnost prací jesenecký starosta.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...