Dobré odpoledne, dnes je sobota 13.4.2024
svátek slaví Aleš,
zítra Vincenc
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

prehradaPo měsících nečinnosti se na plumlovské přehradě opět něco děje. Zahradníci se na dně nádrže pustili do boje s neprostupnou džunglí, která tu letos vyrostla. Využívají k tomu známý herbicid Roundup, sloužící k ničení plevele. Ten při aplikaci může způsobit problémy s dýcháním, muži se při postřiku tedy musí chránit rouškami.

Přímý kontakt s Roundupem kromě toho u lidí způsobuje i vyrážky. Pokud se tato látka dostane do vody, je toxická pro obojživelníky. Na druhou stranu je herbicid považován za nejšetrnější ze všech možných postřiků. Měl by účinkovat přímo v rostlinách a v půdě se poměrně rychle vstřebat.
Jak už jsme před dvěma týdny informovali, využití Roundupu pro ničení plevele na dně plumlovské přehrady posvětili i úředníci z Odboru životního prostředí Olomouckého kraje. Chlapíky v rouškách a s nákladem postřiku na zádech tak budete moci na plumlovské přehradě zahlédnout i v nadcházejících dnech. „Specializovaná firma zahájila aplikaci Roundupu pro odstranění vegetace na dně přehrady. Její zaměstnanci by zde měli intenzivně pracovat i v průběhu příštího týdne,” informovala nás v pátek tisková mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
Herbicid by měl být aplikovaný pouze v nepřístupných místech, kam se zahradníci s křovinořezy nedostanou. Sekáči na přehradu nastoupí až v zimě, nedlouho před plánovaným napouštěním v roce 2013.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...