Dobrý podvečer, dnes je sobota 13.4.2024
svátek slaví Aleš,
zítra Vincenc
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

2012 26_hrazPři pohledu na vypuštěnou a zarůstající plumlovskou přehradu, do které žhne ostré červnové slunce a kde se už více jak půl roku absolutně nic neděje, se stále více lidem vtírá do hlavy řada otázek s tajuplnými odpověďmi. Ta nejdůležitější zní: stihne se plánované napouštění nádrže na jaře 2013?


Tento dotaz si takřka každý den kladou nejen provozovatelé okolních bister, starostové mikroregionu Plumlovsko, náhodní návštěvníci, ale snad všichni lidé z regionu. Odpověď jsme v minulém týdnu opět hledali zejména u Povodí Moravy, které za táhnoucím se projektem revitalizace přehrady stojí. Stejně jako starostové mikroregionu Plumlovsko na svém čtvrtečním setkání jsme se ovšem zcela jednoznačného vyjádření a především pevného stanoviska nedočkali! A tak není divu, že pochybnosti nad znovunapuštěním kdysi populární nádrže stále vzrůstají. Bez jakýchkoliv poplašných předpovědí tak lze říct, že další stanovený termín je více než ohrožen. Tady prostě není něco v pořádku...

Podle původního harmonogramu se měla plumlovská přehrada po bagrování, které ji mělo zbavit jedovatých sinic a vrátit k ní turistický ruch, začít napouštět už 2. března 2011. Po řadě komplikací, jejichž příčiny se doposud nepodařilo zcela vysvětlit, a výrazném prodražení celé revitalizace se však tento termín posunul už o více jak dva roky. A vypadá to, že nemusí jít o poslední úpravu... Jako hlavní důvod zdržení byla Povodím Moravy uvedena potřebná oprava hráze přehrady za přibližně sto čtyřicet milionů korun. Do ní se měli stavbaři pustit už minulý rok. Ale nyní je jasné, že ani se začátkem letošních prázdnin nezačnou! A tak na koupání v kdysi vyhlášeném místě můžeme ještě nějaký čas zapomenout...

Vedení Povodí Moravy, která má celou proměnu přehrady ve správě, je přes všechny uváděné a nevysvětlené skutečnosti, stále v klidu. „Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se napouštění nádrže na jaře příštího roku nemělo stihnout,“ reagovala na přímý dotaz Večerníku i přes četné argumenty a stížnosti Gabriela Tomíčková, která ve funkci tiskové mluvčí Povodí Moravy nahradila v uplynulém týdnu Veroniku Slámovou. O jejich slovech ale spousta lidí, i vzhledem k dalšímu půlročnímu spánku přehrady, vážně pochybuje. Ti zasvěcení dokonce tvrdí, že do uvedeného termínu se vše nemůže stihnout... „Termín provádění prací je stanoven na srpen 2012, s ukončením v září 2013,“ trvá si na svém Tomíčková s tím, že nejprve bude opraven návodní líc vypuštěné přehrady a po jejím napuštění budou práce pokračovat na takzvané koruně hráze.

Proč se výběrové řízení protahuje?

Jako důvody zdržení uvádí Povodí Moravy už několik měsíců to samé. „V těchto dnech stále běží výběrové řízení. V červenci dojde k vyhodnocení a následně musíme dodržet lhůty na odvolání. Poté bude podepsána smlouva,“ poskytla nám aktuální informace Tomíčková. Přestože sto čtyřicet milionů korun je bezesporu lukrativní zakázka, tak dlouho trvající výběrové řízení není určitě úplně obvyklé. Jisté je, že s tím Povodí Moravy určitě nepočítalo. „Výběrová řízení se obvykle protahují v případě, že existuje podezření, že bylo předem domluveno, které firmy mají postoupit do užšího výběru. V takových případech se neúspěšní kandidáti odvolávají a o výsledcích rozhoduje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. To by mohl být i případ opravy hráze Plumlovské přehrady,“ vyjádřil se exkluzivně pro Večerník jeden ze zaměstnanců stavební firmy, který má s různými výběrovými řízeními více než bohaté zkušenosti.

Kdy se musí začít?

Do takzvaného návodního líce hráze se osmdesát let opírala voda. Během opravy hráze by se měl rozebrat. Zajímalo nás, kolik času jeho náročná oprava zabere, aby po opětovném napuštění přehrady na jaře 2013 nebyla ohrožena bezpečnost hráze. Na tuto otázku jsme se však konkrétní odpovědi nedočkali. V této souvislosti je třeba zmínit fakt, že odhalení vnitřku samotné hráze bude velmi rizikové. Ten je totiž vyplněn jílem, který zajišťuje těsnění hráze. V případě, že by jíl vyschnul a začal se drolit, byla by nepropustnost hráze vážně ohrožena. Je celkem logické, že bude-li se vše dělat „narychlo“ tak se toto riziko výrazně zvyšuje.

Není ohrožena stabilita hráze už nyní?

Přehrada je na suchu více jak dva roky. Již při jejím vypouštění přitom experti upozorňovali na to, že by bez vody dlouho být neměla. Důvodem je již zmiňovaná jílová vrstva, která zajišťuje těsnění přehrady. „Už v současné době dochází k pomalému vysychání jílového těsnění hráze. Právě to zabraňuje průsakům vody,“ pronesl před rokem Milan Drahoš, který nad hrází vykonává technicko-bezpečnostní dohled. Letošní jaro bylo extrémně suché. Zajímalo nás tedy, zda v důsledku toho jíly uvnitř hráze už nevyschly. Zásadní pro zjišťování „kondice“ hráze je v této souvislosti měření průsaků vody. Ty jsou v hrázi sledovány pomocí osmadvaceti pozorovacích vrtů. „Z výsledků měření je patrné, že materiál hráze nevysychá,” dala by se krátce shrnout odpověď Gabriely Tomíčkové. V této souvislosti jsme se zajímali o to, jaká je hranice hladiny spodní vody v hrázi, aby nebyla narušena její stabilita. A také o to, jaká je její aktuální výše. Konkrétních čísel jsem se opět nedočkali. Shodou okolností se o to samé zajímali i starostové mikroregionu Plumlovsko. „Zástupce Povodí Moravy nám řekl, že úbytek spodní vody v hrázi je asi metr. To by prý její stabilitu ohrozit nemělo,“ sdělil nám starosta Mostkovic Jaroslav Peška.

Jak to bude s napouštěním v roce 2013?

Starosta Mostkovic Večerníku také potvrdil, že ani on, ani jeho kolegové se od zástupce Povodí Moravy ve čtvrtek nedočkali odpovědi na otázku, zda dojde v roce 2013 k zahájení napouštění přehrady. „Řekli nám, že udělají vše pro to, aby se to stihlo. V souvislosti se všemi těmi změnami termínu jsem to vnímal jako takovou šalamounskou odpověď. Nebyla právě přesvědčivá, ale nezbývá, než jí věřit,“ shrnul Jaroslav Peška.

Buď, jak buď, vypadá to, že celá slavná revitalizace bude ještě plnit stránky novin pěkně dlouho...


Jak se bude opravovat hráz?

26 hrazHráz se postupně rozebere, provede se nový stabilizační násyp a opět se obloží kamennou dlažbou. Viditelně se změní například sklon hráze. Po rekonstrukci bude mírnější, čímž by se mělo snížít riziko možného sesuvu. Opravovat se bude i most a zřejmě i prostor, kudy voda vytéká z hráze. Viditelných změn by měl doznat i vršek hráze. Opraví se výtluky na vozovce a nevyhovující zábradlí. Stavět se bude také nová silnice, osvětlení, zídky i most. V rámci rekonstrukce návodního líce se po odkrytí ochranných vrstev počítá se zajištěním vlhkosti návodního těsnění překrytím geotextílií skrápěnou vodou. Doba obnažení líce by měla být snížena na minimum.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...