Dobrý podvečer, dnes je sobota 13.4.2024
svátek slaví Aleš,
zítra Vincenc
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

27 podhradakČtyři měsíce po napuštění vybagrovného Podhradského rybníku v něm páteční měření opět odhalilo sinice. V tuto chvíli se jedná o množství, které by případné plavce pod plumlovským zámkem nemělo nijak ohrozit. „Sinic v Podhradském rybníce je tisíc buněk na jeden mililitr vody, což je na rybník velmi slušný výsledek.Hygienická hranice pro zákaz koupání uvádí, že obsah sinic v jednom mililitru vody nesmí překročit sto tisíc buněk,“ prozradila Večerníku nová tisková mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Podle pátečních měření by kvalita vody v „Podhraďáku“ na stupnici od jedné do pěti dostala známku dvě. „Množství sinic je v normě, průhlednost vody je nyní osmdesát centimetrů, což je velmi dobré,” doplnila Tomíčková zásadní informaci pro všechny, kteří by se v těchto horkých dnech chtěli v Podhraďáku na vlastní nebezpečí vykoupat.

Alarmující je však skutečnost, že přítoky do Podhradského rybníka obsahují podobné množství živin potřebných pro rozvoj jedovatých sinic jako v minulých letech. Obzvláště v těchto teplých a suchých dnech do rybníka se tak děje ve velké koncentraci. Tato situace by se mohla zlepšit po dokončení kanalizace v Plumlově. Práce na ní by měly být hotové letos na podzim. Nějaký čas však ještě bude trvat, než se na ni obyvatelé napojí. Pomoci by také měla připravovaná stavba čističky odpadních vod ve Vícově.

Rybník i po jeho napuštění znečišťovaly splašky z trativodu ústícího v prostoru pod zámkem. K tomu už by docházet nemělo. „V této věci spolupracujeme s městem Plumlov,“ reagovala Gabriela Tomíčková. Podhradský rybník byl letos na jaře napuštěn poté, co byl loni kvůli dlouholetému výskytu jedovatých sinic vybagrován. Akce přišla na více jak 23 milionů korun.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...