Příjemnou noc, dnes je úterý 23.7.2024
svátek slaví Libor,
zítra Kristýna
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

45 zdetin 01FOTOGALERIE Vůně vařeného masa, čerstvých jitrnic a dalších zabíjačkových specialit přivádějících chuťové pohárky do stavu nirvány se od sobotního rána linula Zdětínem. Obec totiž ve spolupráci s místními hasiči a sokoly uspořádala již tradiční Martinské vepřové hody, které navíc v podvečer doplnil šestý ročník koštu slivovice a pálenek. Následně vše završila taneční zábava pod vedením Jaroslava Knejpa.

„S přípravami jsme začali už ve čtvrtek, v pátek jsme krájeli a rozpouštěli sádlo, dělali škvarky a dnes jsme tu od sedmi od rána. Nezabíjeli jsme živé prase, to by bylo složitější z hlediska předpisů, ale z Lešan jsme přivezli dvě půlky a další věci na zpracování,“ sdělil nadšený starosta obce Robert Kříž, jenž se do akce aktivně zapojil.
Pod vedením dvojice zkušených řezníků tak v prostoru za zdětínskou sokolovnou i přímo v ní spousta dobrovolníků pracovala na přípravě čerstvých delikates. A vedli si tak dobře, že si pro lahodný výsledek přicházely od samotného dopoledne desítky místních i přespolních, kteří se uznale olizovali obrazně až za ušima.
„Mám na to velice kladné ohlasy, snědlo se úplně vše, pouze jsme stačili schovat trochu pro setkání s důchodci, které se za doprovodu hudby uskuteční v polovině prosince. Teď už se totiž prasata chovají málokde, lidé na to nemají čas ani krmivo,“ vysvětloval velký zájem o akci starosta.
Do akce se ke spokojenosti prvního muže Zdětína zapojily všechny místní spolky i „kluci“, jak si říká tamější skupina důchodců. „Podílejí se občané, kterým není lhostejný kulturní a společenský život v obci. Za tuto obětavost jim patří velký dík,“ ocenil spolupráci.
Poté, co si všichni dostatečně pochutnali a naplnili natěšené žaludky, přišla řada i na druhý bod sobotního programu. Tím byla další oblíbená činnost, a sice ochutnávka domácích pálenek. Do šestého ročníku zdětínského koštu přihlásili majitelé zhruba desítku vzorků a byl to dramatický a téměř nerozhodný souboj.
O posouzení kvality nápojů z různých druhů ovoce byla požádána pětice zodpovědných poradců pod vedením Jaroslava Kabrhela, jeho tým dále tvořili „kapitán“ Petr Kučera, Tomáš Božek, „trenér“ Vladimír Sedláček a Jirka Kučerová.
Nejvyšší bodové ohodnocení nakonec získal výpěstek Miroslava Bubeníčka, pouze bod však na něj ztratil druhý Petr Sekanina a jen další tři body zpět zůstal bronzový Jaroslav Franc.
„Základem je kvalitní ovoce. Manželka jej sbírá, já ho zpracovávám. Pěkně to rozmačkám, až z toho vznikne marmeláda a pak už to jde jako po másle. Důležité je do toho dát srdce,“ prozradil vítěz svůj recept s tím, že do soutěže přihlásil letošní meruňku. „Letos je dobrá úroda, ještě budu pálit ze švestek a jablek,“ zmínil spokojený Bubeníček s tím, že nyní už může začít zima. A za muziky produkované Jaroslavem Knejpem se všichni příjemně bavili ještě dlouhé hodiny.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...