Dobré dopoledne, dnes je sobota 15.6.2024
svátek slaví Vít,
zítra Zbyněk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

29 pteniOsmdesát kamionů každý den projíždí Ptením. Některým místním každý z těžkých náklaďáků duní i 1,5 metru od postele. Nelze se divit, že se omítky drolí a domy praskají. Důvodem je i to, že po silnici z Ptenského Dvorku do Růžova a Přemyslovic už neprojedete ani v tanku. A její stav se letos určitě nezlepší. „Situace začíná být kritická,“ uvědomuje si starosta Ptení Jiří Porteš.

Přes Ptení nyní míří všechny kamiony jedoucí do pily Javořice. „Omítka, která byla před šesti lety jako nová, nám úplně popraskala. Když sedím na pohovce a kolem jede kamion, celá se natřásám. Jelikož náš dům stojí těsně u silnice, kamiony projíždějí asi jeden a půl metru od mojí postele, takže si asi dokážete představit jaký je to rachot. Navíc se bojím, že v zimě, když se tu budou vyhýbat, nám některý z nich do domu vrazí,” nechala se slyšet Hana Burešová, jejíž dům stojí v těsné blízkosti silnice hned na začátku Ptení.

Chcete si rozmlátit auto? Vyjeďte si do Růžova

Druhá cesta přes Růžov je totiž pro nákladní dopravu uzavřena. Důvodem je katastrofální stav silnice, která rozhodně nebyla stavěna pro takové množství těžkých aut. V doslova havarijním stavu se ocitla po letošní zimě.  Nyní v polovině prázdnin je situace ještě o poznání horší. Přesto se s její opravou tento rok nepočítá. „Letos ji určitě neopravíme, neměli jsme to v plánu. V tuto chvíli zjišťujeme, jaké zatížení bude muset v budoucnu vydržet, abychom ji po půl roce nemuseli opět opravovat. Ve hře je i to, zda nebude třeba ji kvůli kamionům rozšířit. Do kompletní rekonstrukce se pustíme nejdříve v příštím roce, hodně bude záležet na tom, zda se na projekt podaří sehnat peníze,“ vyjádřil se Radomír Zapletal ze Správy silnic Olomouckého kraje (SSOK).    Silnice je v tuto chvíli pro kamiony uzavřena a letos takovou i zůstane. „Bez kompletní rekonstrukce nemůžeme nákladní auta na tuto komunikaci pustit,“ potvrdil Zapletal.

Dočkají se Ptenští 180 kamionů denně?

Ředitel ptenské pily si dle svých slov velmi dobře uvědomuje, že zátěž kamionové dopravy na silnice i obyvatele okolních obcí je obrovská. „V tuto chvíli k nám nebo od nás míří osmdesát kamionů denně. V budoucnu bychom tento počet rádi ještě zdvojnásobili. Proto bychom velice uvítali, pokud by se podařilo do konce dotáhnout projekt obchvatu Ptení. Kamiony by pak jezdily po silnicích, které jsou na podobnou zátěž stavěné,“ reagoval Jan Vařeka.

Proč to nejde po železnici?

Přetíženým silnicím by mohla pomoci ekologická doprava vlakem. „Bohužel doba, kdy se po železnici vozila polovina námi zpracovávaného dřeva, je pryč. Jedním z důvodů je zrušení manipulačních skladů na železnicích. Dřevo se tak musí z lesa vyvážet po silnicích. Ani při vývozu z podniku však není situace jednoduchá. Svoji roli hraje nejen dostupnost, ale i cena železniční dopravy. Je třeba říct, že vlaky jsou čím dál dražší.

A  my bohužel stále nejsme v situaci, kdy bychom si mohli dovolit utrácet víc peněz, než je nezbytně nutné,“ vysvětlil Vařeka.

Jak je to s obchvatem?

Vedení pily i obce, stejně jako řadoví občané volají po vzniku dlouho plánovaného obchvatu Ptení. O něm se už mluví několik let, nicméně zdá se, že je stále v nedohlednu. Vznik projektu spolufinancovala samotná pila Javořice, vydáno už dokonce bylo i územní rozhodnutí. Jeho platnost však nedávno vypršela. „Náměstek hejtmana pan Alois Mačák mi přislíbil, že do konce června dá vědět, jak to s obchvatem bude. Zatím se neozval,“ reagoval starosta Ptení Jiří Porteš. I my jsme se pokusili náměstka odpovědného za dopravu v kraji v závěru uplynulého týdne kontaktovat, úspěšní jsme však nebyli.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...