Dobrý večer, dnes je úterý 18.6.2024
svátek slaví Milan,
zítra Leoš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jako hold patronu řemeslníků svatému Josefu se v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem před šesti lety začal konat mezinárodní sraz mistrů řemesla kolářského a kočárnického. Tato akce i letos dostála pověsti jedinečné události, při níž se tisíce lidí může zastavit a popřemýšlet o tom, jak žili, mysleli a také pracovali naši předkové. Tento rok Josefkol diváky přenesl do 18. století.

Živý obraz ukazující výrobu cestovního kočáru byl hlavním tahákem bohatého programu letošního Josefkolu. Ten se o uplynulém víkendu konal pod mottem „Umění, krása a příroda”. Letos mohly tisíce návštěvníků parku obdivovat zručnost i nápaditost řemeslníků 18. století.

Vše bylo prezentováno v hrané scéně, kdy na své panství přijíždí hrabě Emanuel Silva-Tarouc a chce splnit slib, který před časem dal své ženě Gabriele. Za její lásku ji nechá vyrobit kočár. Samotné práci předchází diskuse mezi manželským párem, jak by měl vůz vypadat. „Pozlacený kočár bych vám nedoporučoval. Zlato se na dešti a čestvém vzduchu dříve nebo později začne drolit, načež se odhalí, že pod ním se nic pořádného neskrývá,” upozorňoval oba manžele Václav Obr. Právě na něj se příslušníci šlechty obrátili, aby jim kočár společně se svými spolupracovníky vytvořil. Po pečlivém zvážení, jak by měl kočár vypadat a k čemu by měl sloužit, se do práce pustili skláři, řezbáři, kolaři, karosáři, prýmkaři, krejčí, čalouníci, sedláři, tkalci, truhláři, soustružníci, kováři, bičaři, zámečníci, tesaři, pasíři, zvonaři, malíři, košíkáři a lakýrnici, krátce řečeno příslušníci všech devatenácti řemeselnických cechů, které se podílely na výrobě kočáru.

Bylo by chybou si myslet, že se Josefkol obracel pouze do minulosti. Jeho hlavním cílem je stát se svorníkem mezi minulostí, přítomností a také budoucností. „Pokud se alespoň jeden z přítomných kluků bude věnovat řemeslu se stejnou oddaností, s jakou to činili naši předkové, pak tu nejsme zbytečně,” vyjádřil se v této souvislosti Václav Obr. Právě dětem byly určené četné doprovodné soutěže, společně s rodiči si pak mohly pořádně užít projížděk v historických kočárech či si v neděli poslechnout výtečnou folkovou kapelu Asonance.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...