Dobrý podvečer, dnes je neděle 19.5.2024
svátek slaví Ivo,
zítra Zbyšek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

17 kalesekMostkovické kaléšek by se po sobotě klidně mohl přejmenovat na Mostkovické kalech. Nejenže se tu k ochutnávce sešlo rekordních 853 vzorků slivovic, ve srovnání s předchozími ročníky sem našlo cestu ještě více návštěvníků. Navzdory obrovské konkurenci kořalek z celé ČR i Slovenska nechyběly mezi oceněnými pálenkami ani ty od lidí z našeho regionu. Celkovým vítězem se pak stala slivovice Josefa Fuksy z Vážen nad Litavou.  

Šampion koštu svoji kořalku ze švestek vypálil už v roce 2006. „Čím je pálenka starší, tím je lepší. Časem zjemní, přitom si však uchová nezaměnitelné aroma. Je ovšem dobré ji hned po vypálení nechat tak měsíc otevřenou, aby ztratila vůni alkoholu. Následně je třeba ji zašpuntovat, pár let nechat uležet a teprve potom vypít,“ prozradil Večerníku Josef Fuksa

z vesničky nacházející se nedaleko Slavkova. Podle vítěze Mostkovického kaléšku je pro dobrou pálenku nezbytně nutné kvalitní a pečlivě vybrané ovoce. „Pokud máte nahnilé švestky, nemůžete čekat, že vypálíte dobrou slivovici. Jen ze skutečně dobrých švestek získáte pálenku, která vás pohladí po jazyku i po duši,“ nadchl se Fuksa, jemuž ovoce nasbírala celá rodina.   

Pálenky se v Mostkovicích letos utkaly v celkem třinácti kategoriích. Kromě slivovic šlo

o kořalky z jablek, hrušek, meruněk, broskví, vína či třešní přihlášeno bylo i několik kořalek z ananasu, ostružin, malin, piva, či dokonce z mrkve. V obrovské konkurenci se dokázali prosadit i pěstitelé z Prostějovska.

V kategorii hrušek zvítězil Lukáš Vávra z Prostějova, mezi vínovicemi nenašla konkurenci ta, kterou vypálili pořádající Vodáci SQ, a ocenění degustátorů si odnesla také Táňa Martínková z Prostějova za svoji višňovku. Za zmínku také určitě stojí druhé místo Michala Vánského z Mostkovic, který uspěl v početně velmi nabité kategorii kořalek z jablek.

Na výsledcích však až tak úplně nezáleželo. Dle pořadatelů se totiž šampionem stali úplně všichni, kteří dodali alespoň jeden vzorek. Vždyť i letošní ročník Mostkovického kaléšku se konal pod heslem „Není důležité zvítězit, ale vypálit“.

„S letošní návštěvností na koštu jsem spokojený. Naštěstí nám vyšlo počasí. Nebylo ani moc škaredě, aby déšť odradil pěší a cyklisty, ani moc hezky, aby to lidi lákalo na výlety či k práci na zahrádce,“ pochvaloval si Lubomír Karafiát, jeden z pořádatelů.

Organizátoři nezapomněli poděkovat všem vystavovatelům a také mostkovickým sokolům za poskytnutí prostor pro akci. „Bez jejich pomoci by se Mostkovické kaléšek jen těžko uskutečnil. Pokud nám zachovají přízeň, pak se tu za rok opět sejdeme,“ rozloučil se Karafiát.

17 kalesek1 17 kalesek2 17 kalesek3 17 kalesek4

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...