Dobré ráno, dnes je čtvrtek 30.5.2024
svátek slaví Ferdinand,
zítra Kamila
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

16 bidelecUplynuly necelé tři roky od napuštění Bidelce, které následovalo po jeho kompletní revitalizaci. Povodí Moravy nyní připustilo, že voda v rybníce je natolik špinavá, že uvažuje o jeho opětovném vybagrování. Už nyní je tak jisté, že se Bidelec začne v průběhu týdne vypouštět!

Rybník Bidelec v Plumově se nachází na pravé straně silnice ve směru do Vícova. S jeho bagrováním se začalo v březnu 2010, na podzim pak práce skončily. Jednalo se o první vodní nádrž, která prošla revitalizací, následovaly Podhradský rybník a plumlovská přehrada. Už na jaře následujícího roku mnozí lidé z Plumlova hlasitě upozorňovali na hnijící vodu a leklé ryby v Bidelci. Mluvili o tom, že stejná situace by mohla nastat v případě Podhradského rybníku a plumlovské přehrady.  Biolog Petr Loyka, který nad celým projektem vykonává dozor, úhyn ryb způsobený kvalitou vody bagatelizoval a považoval jej za nesmysl.

A ejhle. Teprve letos na jaře výsledky rozborů ukázaly, že voda v rybníce je silně znečištěná. „Příští týden bychom rádi začali s vypouštěním Bidelce. Je třeba zjistit, v jakém stavu se nachází jeho dno. Potvrdí-li se, že bahno obsahuje velké množství látek důležitých pro rozvoj sinic, bude se rybník možná muset opět vybagrovat. Zatím to však není jisté,“ uvedla koncem týdne mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Důvody znečištění Bidelce stejně jako Podhradského rybníku Povodí Moravy spatřuje v absenci kanalizace v obcích nad plumlovskou přehradou. Mezi ně patří především místní části Plumlova, kterými jsou Soběsuky a Žárovice a také například Vícov. 

Otázkou zůstává, zda se za takových podmínek mělo vůbec smysl pouštět do nákladné revitalizace. Ta zatím přišla na desítky milionů korun.,, 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...