Dobrý podvečer, dnes je neděle 19.5.2024
svátek slaví Ivo,
zítra Zbyšek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

10 kelciceLoňská úroda ovoce neudělala sadařům ani milovníkům pálenky radost. Jarní mrazíky v kombinaci s dalšími faktory vykonaly své a oproti jiným rokům se toho moc neurodilo. I přesto se v jedenáctém ročníku „Vranovské štamprle“ sešlo hned třiaosmdesát vzorků ze švestek, jablek, hrušek i dalšího ovoce. U šestnáctičlenné odborné poroty zvítězila hruška od Zdeňka Mináta staršího z Domamyslic, návštěvníkům pak nejvíce chutnala švestka Jiřího Janečka z Krumsína.

Předsedkyně pořádajícího Českého zahrádkářského svazu Vranovice-Kelčice Ivana Hasalová si pochvalovala, že na množství ovoce slabší rok znamená kvalitnější vzorky. „I když loni bylo málo ovoce, sešlo se dost kvalitních vzorků. Podporuje to naši teorii, že neúroda zvyšuje snahu pěstitelů o kvalitní kvas,“ potěšila ji nepřímá úměra.

„Loni se urodily prakticky jen hrušky a trocha jablek, snad letos nepřijde mráz a bude to lepší. Ochutnal jsem tu několik vzorků a musím říct, že tři hrušky byly výborné, stejně tak i jedna švestka,“ svěřil se Vladimír Boček z Mostkovic, jenž sám dodal hruškovici. To Jiří Vytásek si trochu posteskl, že se neopakovala situace před jubilejním desátým ročníkem v podobě velmi dobré mirabelky. „Sbírám je směrem k Dobrochovu a pálím bez pecek. Je poznat, že toho uzrálo málo, letos to snad bude lepší. Nejchutnější byla ořechovice, už je taky vypitá. Loni tu byl vzorek i z dýně,“ zmínil.

Odborná porota rozdělila účastníky podle druhu pálenky do celkem deseti kategorií. Nejpočetněji zastoupená byla s dvaceti vzorky švestka, jen o dva méně jich bylo z jablek. Dále se sešlo dvanáct hrušek, sedm ovocných směsí, šest meruněk, šest třešní, šest specialit, čtyři speciální švestky, dvě mirabelky a dvě ryngle. Desátý ročník patřil u odborné poroty hruškovici a mezi „laiky“ slivovici, stejně tak tomu bylo i letos. Absolutním vítězem se stal Zdeněk Minát starší za loňskou dvaapadesátiprocentní hruškovici, u návštěvníků jednoznačně zvítězila stejně silná slivovice Jiřího Janečka.

„Účast byla velká, přestože se nejednalo o jubilejní ročník. Atmosféra byla dobrá, takové příjemné poklepání po ramenou, že takto můžeme pokračovat dál,“ potěšilo Ivanu Hasilovou, která se již nyní těší na příští, v pořadí dvanáctý ročník. „Doufejme, že nepřijde mráz, sucho ani škůdci, bude dobrá úroda a co pálit,“ přeje si předsedkyně místního sdružení zahrádkářského svazu.

10 kelcice1 10 kelcice2 10 kelcice3

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...