Dobrý podvečer, dnes je sobota 13.4.2024
svátek slaví Aleš,
zítra Vincenc
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

02 cistickaMnoha lidem stále nedává spát, kde v případě Podhradského rybníka udělali „soudruzi z NDR chybu“? Rybník, který byl loni nákladně vybagrován, byl letos opět plný sinic. Na jaře letošního roku byl napuštěn, po půl roce je zase prázdný. Nad těmito kotrmelci lidé kroutí hlavami a hledají důvody tohoto stavu. Není se co divit, že se šíří nejrůznější fámy. Podle některých „zaručených informací“ by například za špinavým rybníkem mohla stát nedostatečná kapacita plumlovské čističky odpadních vod (ČOV), která se nachází v těsné blízkosti špinavé vodní plochy. „Tohle je třeba naprostý nesmysl. Kdyby tomu tak bylo, tak by nás zavřeli!“ durdí se starosta Plumlova Adolf Sušeň.

Podhradský rybník je od konce minulého roku opět prázdný. Podle vyjádření Povodí Moravy došlo k jeho vypouštění, neboť hráz po napuštění začala prosakovat mnohem víc, než tomu bylo před jeho vypuštěním. Přesné důvody ovšem nejsou zatím oficiálně známé.

„Podle mě by za porušením hráze mohlo stát opakované projíždění těžké techniky, která zajišťovala bagrování rybníka a vyvážení bahna z něj,“ nabídl celkem logickou odpověď jeden z Plumlovanů, který si však v této souvislosti nepřál být jmenován. Kromě toho městem ve velkém kolují nejrůznější dohady o tom, co stálo za opětovným a velmi rychlým znečištěním Podhraďáku. Některé z nich zpochybňují kapacitu čističky odpadních vod a naznačují, že zbytek splašků by mohl končit právě v rybníce. „Čistička byla postavená před třiceti lety. Dnes už ovšem nemůže kapacitně stačit, lidí napojených na kanalizaci je dnes mnohem víc. To jsou jednoduché počty. Co se s tím zbytkem dělá, tak to přesně nevíme. To, že čistička stojí hned u zamořeného rybníka, nemusí být vůbec náhoda. Vždyť třeba řeka Hloučela přitékající do rybníka je ještě v Hamrách čistá, kde se ta špína v rybníkce najednou vezme?“ obrátilo se s touto otázkou na redakci hned několik  Plumlovanů.

Jak se Večerníku podařilo zjistit, tyto úvahy ovšem příliš neodpovídají realitě. „Je to naprostý nesmysl. Rozšíření kapacity čističky předcházelo výstavbě kanalizace. Její kapacita byla navýšena už za mého předchůdce. Od roku 2004 na ni může být napojeno až tři tisíce lidí, což pro naše účely bohatě stačí. Teprve pak jsme se mohli pustit do budování kanalizace,“ reagoval starosta Plumlova Adolf Sušeň.  Navíc provoz čističky je přísně sledovaný, pravidelně se tu odebírají vzorky vody. „Mám k tomu dokumenty za posledních pět let, klidně vám je ukážu,“ mírně se rozohnil Sušeň. Ten nám rovněž objasnil, proč k ČOV zajíždí nákladní auta. To mělo být dalším z důkazů, že její kapacita je v současnosti nedostatečná. „Každá čistička produkuje kal, sedimenty pak skutečně vyvážíme do Kralického háje. V tom ovšem rozhodně nejsme sami,“ vysvětlil Sušeň, podle něhož za opětovné rozmnožení sinic v rybníce stálo extrémně teplé počasí. „Voda v rybníku se kvůli tomu vůbec nevyměnila a byla ideální pro množení bakterií,” domnívá se Sušeň. Starosta Plumlova.

Oprava hráze, kvůli které byl Podhradský rybník vypuštěný, by měla být bleskurychlá. Podle vyjádření Povodí Moravy by se totiž měl rybník začít opět plnit vodou už zhruba v polovině tohoto roku. Podaří se tento termín dodržet?

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...