Dobrý podvečer, dnes je sobota 13.4.2024
svátek slaví Aleš,
zítra Vincenc
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

01 sesuvJak je možné, že vybagrování Plumlovské přehrady přišlo na více jak sto dvacet milionů korun, ačkoliv podstatná část dna za starou hrází byla podle řady místních bagry jen „pošimrána“?  Odpovědět na tuto otázku není pro laika jednoduché. Některé věci dnes prostě stojí víc, než by si normální člověk myslel. Tak tomu je i v případě zpevňování sedmdesát metrů dlouhého břehu, do něhož se Povodí Moravy v těchto dnech pustilo. Přestože se mu dobrým nápadem podařilo ušetřit, práce by měly přijít na třičtvrtě milionu korun! 

Kolem celé přehrady kdysi vedla cesta. A to nejen kolem hotelu Zlechov, ale i po protější straně. Ta však byla podstatně méně frekventovaná a roky zarůstala trávou. Po utržení břehu, který se nachází půl kilometru od pláže u Valáška, zmizelo sedmdesát metrů staré cesty úplně. Sesula se totiž na dno nádrže. „Na to, že se břeh utrhl, jsem Povodí Moravy upozorňoval už v roce 2010. Poslal jsem jim dopis, ve kterém jsem žádal o jeho zpevnění. Nic se však nedělo. Loni jsem svoji žádost zopakoval. Jen jsem jim navrhl, aby sem navezli zeminu, kterou zasypávají lagunu,“ prozradil Večerníku Karel Knall, majitel pozemku, jehož část zmizela na dně nádrže. Ten se po více jak dvou letech dočká. „Zahájili jsme opravu břehu. Jeho eroze ohrožuje přilehlé pozemky v chatové oblastí, které se sesouvají směrem do přehrady,” uvedla minulý týden tisková mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. 

Utržení břehu podle ní absolutně nesouvisí s vypuštěním přehrady. „Podemílání břehu je přirozený proces, k němuž dochází i na ostatních nádržích. Způsobuje je právě voda, nikoliv její absence,“ vysvětlila Tomíčková. Povodí Moravy se podle ní rozhodlo situaci „řešit v co nejkratším možném termínu”.  Tato informace v kontextu více jak dvouleté prodlevy však působí poněkud úsměvně. Na druhou stranu je sympatické, že si státní podnik nechal poradit...

„Na úpravu břehu z větší části použijeme materiál z opravované hráze. Tím výrazně snížíme náklady na tuto stavbu. Odhadujeme, že nás to přijde na sedmsetpadesát tisíc korun. Práce započaly už v prosinci, těžká technika by se na místě měla objevit již v průběhu příštího týdne,” dodala Tomíčková.

Jak se Večerníku na místě podařilo zjistit, kromě pozemku pana Knalla, jehož hodnota se dá odhadnout asi na 250 000 korun, sesuvy půdy žádné další nemovitosti v okolí neohrožují. „Trhliny na domě jsem určitě nepozoroval,“ reagoval například spolumajitel nejbližšího domu Karel Hampl. Úpravy břehu by tak v daleké budoucnosti mohly alespoň přispět k většímu bezpečí cyklistů. Ti by se tu snad jednou mohli prohánět po nové cyklostezce, která má vést kolem celé přehrady. Její vybudování však vázne na nedostatku peněz. 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...