Dobrý podvečer, dnes je sobota 13.4.2024
svátek slaví Aleš,
zítra Vincenc
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Advent je nejen obdobím přípravy na Vánoce, ale také časem domácích zabijaček. Se změnou životního stylu však tradičních porážek v rodinném kruhu bohužel stále ubývá. Podobně je tomu i se zabijačkami obecními. Hrozí tak, že tradiční slavnosti budou naše děti znát pouze z obrázků Josefa Lady. Cestu od chrochtajícího pašíka k voňavé jitrnici mohli letos lidé sledovat například při sobotním Vepřobraní ve Vrbátkách. Obecní zabijačku zde uspořádali přímo před místním obecním úřadem.

Jaromír Hanzlík ve filmu Slavnosti sněženek domácí zabijačku považoval za největší katolický svátek, jehož význam dle něj předčil nejen Velikonoce, ale i samotné Vánoce. Navzdory tomu jsou domácí i obecní zabijačky poslední dobou v útlumu. S tímto trendem se snaží bojovat třeba ve Vrbátkách. Zde si v sobotu před obecním úřadem opět po roce uspořádali tradiční Vepřobraní. Hlavní roli v něm sehrál pašík vážící přesně sto deset kilogramů. „Je to klasická jateční hmotnost, i když obvykle se při domácích zabíjačkách porcují větší prasata,” prozradil nám řezník Jiří Svoboda. 

Jeho čilému počínání od zabití pašíka přes jeho opaření, zbavení štětin, rozporcování a konečně i uvaření přihlíželo několik lidí. Někteří z těch mladších si jej zvěčňovali na svůj mobilní telefon. V připravených stanech stojících opodál pak šly ve velkém na odbyt klasické zabijačková specialitky, jakými jsou polévka, jitrnice, tlačenka, klobásy, jelítka a další pochoutky. Lidé neváhali vystát si na ně opravdu dlouhou frontu.  

Na Vepřobraní od 16 hodin ve Vrbátkách plynule navázala mikulášská nadílka u vánočního stromku, který se slavnostně rozsvítil o hodinu později. Následoval ohňostroj. Než se lidé definitivně rozešli, mohli si díky Vepřobraní pochutnat na výborných čerstvých škvarcích.

Moravská zabíjačka: masakr sekerou i nožem (odkaz na video)


  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...