Dobré dopoledne, dnes je sobota 15.6.2024
svátek slaví Vít,
zítra Zbyněk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

46 hamry„Střelnici v Hamrech nepovolíme. A jsme připraveni se kvůli tomu s armádou soudit.“ To je jednoznačné stanovisko plumlovské radnice k nedávné žádosti brněnské Vojenské správy o kolaudaci střelnice. Vojákům jsou však zákony České republiky stejně lhostejné. V kryté hale u Hamer střílejí, přestože dosud nebyla řádně zkolaudována. To samé platí pro venkovní provoz na střelnici, jímž trpí obyvatelé Hamer ze všeho nejvíce.

Podle vedení Plumlova nemá vojenská střelnice pár desítek metrů od rodinných domů v Hamrech co dělat. „Z materiálu, který nám armáda předložila, vyplývá, že téměř všechny zbraně překročily povolené hlukové limity. Navíc požadujeme měření nejen v kryté hale, ale i na venkovní střelnici. Ta je totiž ještě výrazně hlučnější než byla před vybudováním ochranných valů. Její provoz takřka každý den výrazně zatěžuje místní obyvatele,“ vyjádřil se Adolf Sušeň, starosta Plumlova, pod něhož Hamry spadají.

Podstatné je, že nejbližší domy v Hamrech leží jen pár desítek metrů od střelnice. „Nechápu, proč armáda za ty miliony korun, co už do modernizace střelnice vrazila, raději nepostavila nový areál někde, kde by to nikomu nevadilo,” uvažuje celkem logicky Sušeň.

Poslední měření se zde konala loni na jaře, teprve nyní se rozhodlo vojsko o jejich výsledcích plumlovskou radnici informovat. „Komunikace s armádou je špatná. V tuto chvíli z toho pro mě vychází jediná možnost, a to je úplné zavření střelnice,“ netajil se svým názorem Sušeň.

Střelnice u Hamer funguje už několik desítek let. Po roce 1989 se zdálo, že zanikne, nakonec se našly peníze na její modernizaci. Nejprve se zde za zhruba třicet milionů korun postavily vysoké protihlukové valy. Měření však následně ukázala, že hluk ze zbraní vysoce překračuje povolené limity. Proto v areálu před dvěma roky vyrostla hala za přibližně devadesát milionů korun. Ta však dosud neprošla kolaudací a funguje v tzv. zkušebním provozu. To vojákům nebrání, aby v ní necvičili téměř obden. Ještě horší však je, pokud střílejí venku. V případě, že armáda právě cvičí vojáky do zahraničních misí, jsou lidé z Hamer „pod palbou” prakticky denně.

Na armádu si kvůli stále častějším uzavírkám Vojenského újezdu Březina, a tím i silnice do Drahan, stěžuje i další starosta. „Už mě to fakt štve. Letos jsem už napočítal celkem šestačtyřicet uzavírek, to je skoro o třetinu více než loni, kdy už jsme toho měli plné zuby,” láteří Milan Marek. Ani v tomto případě však jednání s armádou k ničemu nevedou.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...