Dobré odpoledne, dnes je pondělí 22.7.2024
svátek slaví Magdaléna,
zítra Libor
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
2012 19_podhradakV Podhradském rybníce se po několikaleté přestávce opět koupali první plavci. Plumlovský rybník byl totiž několik let zcela zamořen jedovatými sinicemi. Po jeho loňském vybagrování by podle posledních měření měla být voda bez sinic. Rybník však není určen k rekreaci, koupání zde stále zůstává na vlastní nebezpečí. Zda vydrží voda bez sinic po celou sezónu, se zatím nedá odhadnout. 
 

Pomůže bagrování v boji proti jedovatým sinicím na Podhradském rybníku? Zatím to vypadá, že ano. Přitom právě Podhradský rybník byl v minulosti jednou z nejvíce zamořených vodních ploch na celé Moravě. Přestože se do jeho vod minulý týden po letech čekání vrhli první plavci, rybník není a nikdy nebyl určen ke koupání. Vzhledem k tomu na něm hygienici nikdy neprováděli měření kvality vody. Nečiní tak ani nyní a zřejmě to nebudou dělat ani v budoucnu. Jediný, kdo jednou měsíčně monitoruje kvalitu vody, je Povodí Moravy. „Podle našich letošních měření byla kvalita vody v Podhradském rybníku velmi dobrá. Průhlednost byla jeden metr, voda neobsahovala žádné sinice. Z prvního letošního výsledku však nelze hodnotit celou následující rekreační sezónu,” uvedl Jiří Macík z Povodí Moravy. Je tedy rybník v tuto chvíli vhodný pro koupání? „To nemůžeme říct. Takové analýzy jsou závislé na mnoha faktorech a v letních měsících je provádí pouze krajská hygienická stanice. Ta však Podhradský rybník nesleduje, protože není na seznamu koupacích oblastí,” vysvětlil Macík. S tím, že lidé budou v Podhradském rybníku letos plavat, se však všeobecně počítá. Koupání je zde tak možné stejně jako na jiných veřejně přístupných vodních plochách či řekách. V prostoru u kempu Žralok byla navíc vybudována pláž, pár metrů od břehu se pod vodní hladinou nachází násep oddělující koupací zónu od zbytku rybníka. Pláž byla pronajata městu Plumlov. „Budeme na ní udržovat pořádek. Přibudou zde i nové lavičky a odpadkové koše,” sdělil starosta Plumlova Adolf Sušeň. Se začátkem května se rozběhl i provoz blízkého autokempu Žralok, který byl v minulém roce ztrátový. I díky čisté vodě v rybníce si vedení města slibuje, že do kempu letos zavítá podstatně více lidí. „O tom, že by Podhradský rybník sloužil jako přírodní koupaliště, neuvažujeme. Kvůli poměrně malé kapacitě by to bylo zbytečné. Od toho je tu přehrada,” reagoval Sušeň. Vybagrovaná přehrada by měla první plavce přivítat přibližně za rok.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...