- 6. červenec 2015
- 2111x
Tak to tedy objevili Ameriku! Čtyři roky byla přehrada bez vody. Její bagrování stálo 130 milionů korun. Téměř dva roky už je nádrž napuštěná. A „experti“ nyní přišli se studií, že navzdory tomu všemu se sinice v přehradě budou množit i nadále! Důvodem je fakt, že do přehrady stále tečou splašky z okolních obcí. Věřili byste tomu?
Po šesti letech kličkování a obhajování špatně načasovaného bagrování dna plumlovské přehrady vyšlo Povodí Moravy s pravdou ven. Připustilo totiž, že k rozvoji sinic v přehradě bude stále docházet, a to navzdory všem učiněným opatřením. „Pokud se nesníží přísun fosforu do plumlovské přehrady o padesát procent, k rozvoji sinic bude docházet neustále,“ konstatovala Gabriela Tomíčková, tisková mluvčí Povodí Moravy.
Přitom právě tato společnost v minulosti dohlížela na bagrování jak přehrady, tak i Podhradského rybníka a plumlovského Bidelce. Celkové náklady na všechny tyto tři monstr akce výrazně přesahují 150 milionů korun. Mnozí lidé poukazovali na to, že se jedná o peníze tzv. vyhozené z okna. A budoucnost jim dala za pravdu...
Kromě bagrování na začátku přehrady a „Podhraďáku“ vznikly mokřady, které by přitékající vodu měly čistit. Ty by v budoucnu skutečně mohly přispět k čistější vodě. Zatím však nestačí. Zásadní totiž je, že do rybníka stejně jako do přehrady stále tečou splašky obsahující fosfor. A ten je nejlepší potravou pro sinice. Uvedená studie tato všeobecně známá fakta pouze potvrdila. „Na přítocích do Podhradského rybníka a do nádrže, umístili vodohospodáři stanice na srážení fosforu, které dočasně suplují chybějící ČOV v obcích v povodí přehrady. Připravujeme také přesun stanice na srážení fosforu na ČOV Krumsín, což by mělo zvýšit účinnost a snížit náklady na odstraňování fosforu z Kleštínku. Na dalších zlepšeních průběžně pracujeme,“ uvedl Jan Hodovský, generální ředitel státního podniku Povodí Moravy.
Přestože je chemické srážení fosforu na přítocích do přehrady poměrně účinné, řeší pouze důsledky znečištění vodních toků splaškovými vodami. „Každé opatření má své limity, a pokud budou neukáznění občané vypouštět splašky přímo do vodních toků, bude vždy riziko, že se na přehradě opět vyskytnou sinice,“ zdůraznila Gabriela Tomíčková.
Voda v nádrži zatím bez sinic
Hned na začátku uplynulého týdne provedli krajští hygienici v pořadí již čtvrté měření kvality vody v plumlovské přehradě. I tentokrát z toho nádrž vyšla na výbornou. „Jedná se o nezávadnou vodu s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci,“ okomentoval výsledky měření ředitel KHS Olomouckého kraje Zdeněk Nakládal.
Bohužel není vyloučeno, že to mohlo být poslední měření, kdy voda v přehradě vykázala tak dobré vlastnosti. Od poloviny minulého týdne se začalo výrazně oteplovat a právě takové počasí bujení sinic přímo nahrává. Stejně tomu bylo i v průběhu uplynulého roku, kdy opětovně nádrž zažila první obnovenou sezónu. Po dlouhodobějším oteplení už tehdy nastala situace, kdy hygienici koupání v přehradě na nějaký čas nedoporučovali... (mls)