Dobrý večer, dnes je pátek 19.4.2024
svátek slaví Rostislav,
zítra Marcela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

39 obrV pátek byl úspěšně zkolaudován nový depozitář Muzea historických kočárů v Čechách pod Kosířem. Ten bude veřejnosti zpřístupněn o týden později, tedy přesně na svátek svatého Václava. Slavnostní akce začne od 14.00 hodin před muzeem, následně se lidé přesunou do interiéru depozitáře. Zde budou moci obdivovat monumentální smuteční kočár v celé jeho parádě.

Prostory nového depozitáře Muzea kočárů jsou dokončeny. Původně měly sloužit  jako místo pro to, co se už nevlezlo do hlavního sálu. Nyní jsou přizpůsobeny hlavně k tomu, aby v nich mohl stát největší kočár, který kdy vyrobila plzeňská firma Brožík a syn. Přes čtyři metry vysoký kočár byl postaven před 110 lety, na jaře 2010 jej Václav Obr na základě podnětu jednoho z návštěvníků muzea objevil v Napajedlích. „Na opravě tohoto velkolepého díla našich předků se podílejí řemeslníci ze všech koutů republiky. Ti by se nikdy nedali dohromady, pokud bychom nepořádali prázdninový Josefkol,” říká Václav Obr s tím, že nic podobného by nebyl schopen podniknout bez řady svých spolupracovníků a také bez finanční podpory Olomouckého kraje.

Kromě Brožíkova kočáru by se v depozitáři muzea postupně měly objevovat další nově opravené kočáry. Při  pátečním slavnostním otevření návštěvníci uvidí i výstavu , která představí Václava Brožíka, jehož firma kočáry vyráběla v letech 1848 až 1915. Těšit se však mohou i na velkou řadu dalších překvapení... hl�G ns����ích dnech. V pátek se do této obce totiž protiromští radikálové vrátili. Ovšem tentokrát k jednání u kulatého stolu. „V místní hospodě se sešli s policisty kriminální služby, občany a starostou. Našim lidem nabídli v případě nutnosti pomoc při potírání romské kriminality. Že prý když si to budou občané přát, tak přijdou. To jsme ale odmítli, znovu říkám, nechceme v Dobromilicích žádnou válku a násilí. A jakýkoliv pochod ´holých lebek´ naší obcí začátek války je...,“ zdůraznil šéf dobromilické domobrany.

Přesto je atmosféra i dnes v Dobromilicích velice napjatá. „V sobotu jsme tu měli naopak pochod asi čtyřiceti Romů. Byli hodně nervózní, měli strach, že k nám přijeli skini a chtějí je napadnout. Museli jsme jim dlouhou vysvětlovat, že to není pravda a že je tu klid. Pochopili to a slíbili, že budou spolupracovat s obcí i domobranou. Chtějí ale, abychom udělali všechno pro to, aby sem radikálové nejezdili a nepořádali tady žádné akce,“ dodal Jaroslav Jordán. 

Večerník bude pochopitelně i nadále vývoj událostí v Dobromilicích a Dřevnovicích sledovat.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...