Dobrý večer, dnes je pátek 19.4.2024
svátek slaví Rostislav,
zítra Marcela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

39 pochodUběhl týden od pokojného pochodu protiromských radikálů Dřevnovicemi. Zatímco v této obci si nyní lidé pochvalují nebývalý klid a mír, v sousedních Dobromilicích to stále vře. Večerník v sobotu zjišťoval aktuální informace.

„V Dřevnovicích je už klid,“ hlásí místní. K eskalaci napětí v obci došlo po incidentu na dřevnovickém dětském hřišti. Do šarvátky mezi romskou rodinou Ščukových, která se sem přistěhovala ze Vsetína a starousedlíky se tu zapojilo hned několik lidí. Následně zde proběhl „Pochod proti kriminalitě“, který svolal recidivista Aleš Badinka. Jeho hlavním tématem bylo vyjádření nesouhlasu s chováním romské menšiny. Jaká je situace v obci nyní? „Situace se zlepšila, už od konce srpna je tu s Romy absolutní klid a nic na tom nezměnila ani nedávný pochod,“ zhodnotil aktuální dění v obci místostarosta obce Ivo Gregor.

Trošku jiná situace je ale v nedalekých Dobromilicích, kde v uplynulých dnech bylo hodně rušno... Jak uvádíme na jiném místě dnešního vydání, z poklidného pochodu radikálů proti romské kriminalitě si z Dřevnovic do Dobromilic „odskočili“ tři muži. Napadli zde místní Romy, možnému násilí ovšem zabránili policisté, kteří muže zatkli a převezli do policejní cely v Prostějově. „Ti násilníci vykonali naší obci medvědí službu. Po jejich činu u nás opět atmosféra pořádně zhoustla. Romské rodiny ukrývaly své děti a dospělí muži se chystali na protestní akci a vlastní pochod Dobromilicemi. Ani si nedovedu představit, k čemu by došlo, kdyby se nám to nepodařilo uklidnit. Takto problémy nehodláme řešit, nechceme tady žádnou válku,“ řekl Večerníku v sobotu Jaroslav Jordán, jednatel dobromilické domobrany.

To však nebylo jediné vzrušení, které Dobromilické postihlo v posledních dnech. V pátek se do této obce totiž protiromští radikálové vrátili. Ovšem tentokrát k jednání u kulatého stolu. „V místní hospodě se sešli s policisty kriminální služby, občany a starostou. Našim lidem nabídli v případě nutnosti pomoc při potírání romské kriminality. Že prý když si to budou občané přát, tak přijdou. To jsme ale odmítli, znovu říkám, nechceme v Dobromilicích žádnou válku a násilí. A jakýkoliv pochod ´holých lebek´ naší obcí začátek války je...,“ zdůraznil šéf dobromilické domobrany.

Přesto je atmosféra i dnes v Dobromilicích velice napjatá. „V sobotu jsme tu měli naopak pochod asi čtyřiceti Romů. Byli hodně nervózní, měli strach, že k nám přijeli skini a chtějí je napadnout. Museli jsme jim dlouhou vysvětlovat, že to není pravda a že je tu klid. Pochopili to a slíbili, že budou spolupracovat s obcí i domobranou. Chtějí ale, abychom udělali všechno pro to, aby sem radikálové nejezdili a nepořádali tady žádné akce,“ dodal Jaroslav Jordán. 

Večerník bude pochopitelně i nadále vývoj událostí v Dobromilicích a Dřevnovicích sledovat.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...