Příjemnou noc, dnes je pátek 12.8.2022
svátek slaví Klára,
zítra Alena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

32 zlodej_dobromiliceTohle dokáží jen skutečné hyeny! Na tom, že Romové z Dřevnovic žijí ze sociálních dávek a dlouhodobě šikanují své okolí, není už ani nic moc překvapujícího. Že však dokáží zneužít i člověka s mentální retardací k tomu, aby se přiživili na jeho sociálních dávkách, je určitě minimálně zarážející. Ale to, že mu seženou černou kukli s pistolí a pošlou jej vyloupit poštu, kam si on sám chodí pro invalidní důchod, to už je opravdu hodně silná káva...! A právě tohoto především morálního zločinu se měli dopustit Štefan a David Tulejovi z Dřevnovic...

„Udělal jsem, co mi řekli Tulejovi,“ vypověděl u soudu třiadvacetiletý Petr Horák

Třiadvacetiletý Petr Horák se přiznal k tomu, že v prosinci loňského roku přepadl poštu v Dobromilicích. Učinil tak za opravdu kuriózních okolností. Na poštu, kam si měsíc co měsíc chodil pro invalidní důchod, vešel zamaskovaný černou kuklou a s pistolí v ruce. Po ženě za přepážkou chtěl přesně tolik, kolik si byl zvyklý brát. Požádal ji tedy o šest tisíc korun, víc nechtěl. Šokovaná a vystresovaná pošťačka mu je vydala a on s nimi odkráčel. Policisté jej však po pár dnech dopadli. Zaměstnankyně České pošty z toho má dodnes trauma. „Leknu se pokaždé, když se dveře od pošty rychleji otevřou,“ prozradila u jednání prostějovského okresního soudu, jehož byl Večerník přítomen, žena.

Petru Horákovi přitom odborníci naměřili IQ 53. To ho sice nezbavuje trestní odpovědnosti, znalci z oboru psychiatrie však vyjádřili pochybnosti o tom, že by při svém sníženém intelektu byl schopen celou loupež naplánovat. Tuto verzi potvrzuje i samotný Petr Horák. Ten vypověděl, že kuklu i pistoli mu sehnali Štefan a David Tulejovi, u kterých v té době bydlel. Ti si ho k sobě před nějakým časem vzali. Důvodem nebylo zřejmě nějaké samaritánství, ale hlavně to, že třiadvacetiletý mladík kvůli své mentální retardaci pobíral invalidní důchod, o který se s cikány dělil! „Seznámili jsme se na nádraží. Neměl jsem kde bydlet, byl jsem úplně sám. Oni mi nabídli, že můžu bydlet u nich. Za to si ode mě brali peníze. Nakonec mě ale stejně vyhodili...,“ sdělil před soudem Petr Horák. Právě Tulejovi ho měli pravidelně doprovázet na poštu, když si přebíral svůj invalidní důchod. Před samotnou loupeží mu měli vyhrožovat, že pokud nesežene peníze, tak ho vyhodí na ulici. Dali mu pak kuklu a pistoli a řekli mu, že musí na poště okamžitě sehnat peníze. „Udělal jsem, co mi řekli,“ přiznal se Petr Horák. Za to ho prostějovský soud poslal na rok do vězení.

„Štefan a David Tulejovi obžalovaného dlouhodobě zneužívali. Přestože to oni sami popírají, jsou zřejmě zodpovědní i za přípravu loupeže na poště v Dobromilicích. Ze znaleckých posudků totiž vyplývá, že Petr Horák by kvůli své mentální retardaci složitější přípravu na ni sám nezvládl a nebyl by ani schopen vykonstruovat příběh o tom, jak ho k tomu právě Tulejovi navedli,“ zdůraznil soudce Petr Vrtěl.

Intelektuální zaostalost ovšem nezbavuje Petra Horáka trestní odpovědnosti. Podle odborníků je stále schopen rozlišovat, co je a co není protiprávní jednání. „Na obžalovaného byla uvalena vazba v souvislosti s dalším trestným činem. Proto by se podmíněný trest v tomto případě zcela minul účinkem. Vzhledem k tomu, že se jedná o jeho první prohřešek, ke kterému se obžalovaný navíc plně doznal, je na místě udělit mu mimořádně nízký trest,“ zdůvodnil verdikt soudce Petr Vrtěl.

Rozsudek dosud nenabyl právní moci, obě strany si ponechaly lhůtu pro možnost odvolání.

Na stole však zůstala jedna zásadní otázka. Proč v pozici obžalovaných před soud nepředstoupili také David a Štefan Tulejovi z Dřevnovic? „Oba Romové nebyli obviněni, neboť existovaly pochybnosti o důvěryhodnosti výpovědi Petra Horáka. Po zjištění nových skutečností, zejména pak na základě závěrů vyplývajících ze znaleckých posudků mohu říct, že oba budou brzy obžalováni,“ přislíbil na úplný závěr státní zástupce Ivo Černík.

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...