Příjemnou noc, dnes je pátek 12.8.2022
svátek slaví Klára,
zítra Alena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Olomoucký kraj není ani zdaleka jediným, kde se vytvářejí povolební koalice bez vítězného hnutí ANO 2001. Jak se Večerník v neděli večer exkluzivně dozvěděl, je velice pravděpodobné, že rovněž v příštím Zastupitelstvu Olomouckého kraje půjde vítěz právě proběhlých krajských voleb zřejmě do opozice! Podle zjištění Večerníku má nyní všechno v rukách nejdůležitější hráč – Občanská demokratická strana. Promluvit případně do jednání by mohlo i hnutí Svoboda a přímá demokracie, se kterou ale zatím nikdo paradoxně mluvit nechce...

 

Večerník krátce před nedělní uzávěrkou tohoto vydání zjišťoval, v jaké fázi jsou povolební vyjednávání o nové koalici v krajském zastupitelstvu. „Zatím jsme absolvovali jen úvodní rozhovory s lídry tří subjektů a vyjasnili jsme si představy o možné spolupráci. Žádný konkrétní výstup z těchto setkání ale není, v jednáních budeme pokračovat v pondělí,“ sdělil Večerníku lídr hnutí ANO 2011 a dosavadní hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Jak vidno, zmínil pouze jednání se třemi subjekty. „Jak jsem již řekl, pan Jurečka se proti ANO vymezil, takže jednání se Spojenci pro Olomoucký kraj jsme neabsolvovali,“ dodal na vysvětlenou.
Podle všeho to ale vypadá, že se na úrovni kraje jedná o úplně jiné koalici, která by vítězné ANO zcela vyšachovala ze hry! Večerníku to naznačil lídr Pirátů a Starostů Josef Suchánek. „Už před volbami jsme deklarovali úzký vztah se Spojenci pro Olomoucký kraj, se kterými nás pojí v programech mnoho společného. A v tomto duchu jsme již také vedli jednání o možné koalici. Jenže když se podíváte na výsledky voleb, společně dáme dohromady jen pětadvacet mandátů. A to je málo,“ připustil Večerníku Josef Suchánek. „Potřebujeme tedy třetího partnera. Předem jsme vyloučili jednání s extrémistickými stranami, takže s SPD jsme se ani nesešli. Zbývají tedy dva subjekty, ANO 2011 a ODS. A právě získání ke spolupráci občanských demokratů je pro nás prioritou! S jejich zástupci jsme jednali už v noci ze soboty na neděli. Občanští demokraté přijali naši nabídku neutrálně s tím, že se rozhodnou v úterý na svém grémiu. Pokud by souhlasili, nová koalice by dala dohromady pohodlných dvaatřicet mandátů,“ dodal Suchánek.
A co na to občanští demokraté? „Prošli jsme prvním kolem jednání se stranami a hnutími, kteří v krajských volbách byli úspěšnější než my. Nejednali jsme tedy s SPD. O výsledcích budeme nejdříve informovat své stranické kolegy na úterním grémiu regionální rady, kde také nabídky vyhodnotíme a zřejmě se rozhodneme. Naše stanovisko pak zveřejníme nejdříve ve středu,“ sdělil Večerníku lídr ODS v krajských volbách Dalibor Horák.
„stejně jako voliči i my chceme změnu ve vedení kraje, které by mělo více sloužit občanům, ne nejrůznějším zájmovým skupinám. I proto si spolupráci s hnutím ANO nedokáži představit. Naopak jsme připraveni stavět nové vedení v koalici s Piráty, Starosty a ODS,“ poskytl Večerníku stanovisko k povolebnímu vyjednávání Marian Jurečka, lídr Spojenců pro Olomoucký kraj.
Jestliže by chtělo zůstat u krajského kormidla hnutí ANO 2011, muselo by se kromě ODS domluvit ještě s jedním subjektem. A když není reálná varianta se Spojenci, přichází v úvahu už jen Piráti se STANem. S hnutím SPD totiž nechcete zase jít ODS…
No, bude to ještě zajímavé. Proto sledujete naše internetové stránky a zajistěte si příští číslo večerníku, dozvíte se víc.

 

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...