Příjemnou noc, dnes je pátek 12.8.2022
svátek slaví Klára,
zítra Alena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Volby do Zastupitelstva Olomouckého kraje vyhrálo s poměrně velkým náskokem hnutí ANO. Splnilo tak očekávanou roli favorita. Otázkou ale zůstává, jak se vítězům podaří vyjednat vládnoucí koalici. Podle konečných výsledků to budou mít vyjednavači okolo Jaroslava Faltýnka a Ladislava Oklešťka hodně složité.
Hnutí ANO získala v krajských volbách 27,01 % hlasů a oproti roku 2016 má o dva mandáty zastupitelů více, celkem 18. Na druhém místě skončila koalice Piráti a Starostové se ziskem 19,51 % hlasů, což pro ni znamená 13 mandátů. Na pomyslné bronzové příčce skončila další sestavená koalice Spojenci pro Olomoucký kraj se ziskem 18,43 % hlasů a 12 mandáty. Oproti volbám před čtyřmi lety si polepšila o dva mandáty také Občanská demokratická strana, která nyní od voličů obdržela 10,36 % hlasů a bude mít 7 zastupitelů. Poslední stranu, která se dostala do krajského zastupitelstva je SPD. Má 5 mandátů a voliči „okamurovcům“ dali 7,95 % hlasů. Hodně velkým překvapením je fakt, že do Zastupitelstva Olomouckého kraje se poprvé v jeho historii nedostaly ČSSD a KSČM. Tyto dvě tradiční levicové strany nepřekročily potřebnou pětiprocentní hranici volitelnosti.
Už v těchto okamžicích probíhají horečná jednání o budoucí koalici v krajském zastupitelstvu. Hnutí ANO ústy hejtmana Oklešťka už dříve deklarovalo, že by rádo pokračovalo v současné koalici, tedy s ODS a ČSSD. Sociální demokraté se při spojení s Patrioty Olomouckého kraje ovšem do zastupitelstva nedostali, tudíž hnutí ANO si bude muset najít jiného koaličního partnera. „Lídr Spojenců pan Jurečka svými předvolebními prohlášeními defact uzavřel dveře při možném jednání mezi ANO a Spojenci,“ řekl Večerníku před hodinou lídr ANO Ladislav Okleštěk. Kromě ODS se tedy nabízí koalice s ODS a SPD... Bude tomu ale skutečně tak? Ve hře jsou samozřejmě i Piráti a Starostové...
Na Prostějovsku to celkově vyhráli také „babišovci“, kteří získali od voličů našeho regionu 27,50 % hlasů. Na druhém místě skončili Spojenci pro Olomoucký kraj (17,76%) a třetí Piráti a Starostové (17,53%). Čtvrtá v pořadí ODS získala od voličů na Prostějovsku 10,28 %, pátá SPD pak 9,11 %.
Přímo v Prostějově voliči odevzdali nejvíce hlasů hnutí ANO (27,42%), druzí skončili Piráti a Starostové (18,58%), třetí Spojenci pro Olomoucký kraj (14,68%), čtvrtá ODS (12,75%) a pátá SPD (10.33%).

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...