Dobrý podvečer, dnes je úterý 30.5.2023
svátek slaví Ferdinand,
zítra Kamila
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FO|TOGALERIE: Předloni oslavila házená v Kostelci na Hané šedesát let své existence. Takhle dlouho se v tomto městečku hraje klasická mezinárodní verze tradičního kolektivního sportu, což místní oddíl TJ Sokol – HK v roce 2018 při kulatém výročí náležitě připomněl velkolepým setkáním.

Nyní nám ale kostelecký házenkářský patriot a kronikář Jiří Grepl poskytl informace, že česká verze daného sportovního odvětví má na Hané ještě hlubší časové kořeny a starší minulost.
„Ve světě zuřila druhá světová válka, a přesto se v Kostelci na Hané hrála díky několika nadšencům národní házená. Ta byla tehdy velmi rozšířeným sportem, se kterým jste se mohli až do začátku šedesátých let minulého století setkat v každé větší vesnici. Už tenkrát se však projevovala její nevýhoda, neboť národní házená nesahala za hranice tehdejšího Československa a nejlepší kluby tak neměly srovnání se zástupci jiných zemí. Proto českou házenou postupně vytlačovala modernější házená mezinárodní,“ píše v odborně zpracovaném materiálu Jiří Grepl.
„Dochované fotografie byly získány od pana Jaroslava Muchy a dokazují, že i ve složité válečné době hráči SK Sokol Kostelec na Hané svůj milovaný sport neopustili. Bohužel jsou právě jen fotografie jediným dokumentem zachycujícím činnost kosteleckých házenkářských nadšenců po roce 1940,“ doplňuje Grepl.

 

 

 

31 hazena histor2 31 hazena histor3 31 hazena histor8

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...