Dobré dopoledne, dnes je neděle 29.9.2024
svátek slaví Michal,
zítra Jeroným

FOTOGALERIE: Utkání s brněnskou Líšní mají pro eskáčko svůj specifický náboj od doby, kdy jsou místními hybateli prostějovští rodáci. Otec a syn Machálkové se do historie líšeňského fotbalu zapsali už nesmazatelně, navíc v týmu hraje Jan Hladík, který taktéž oblékal prostějovský dres. Domácí i z toho důvodu přímo lačnili po prvním vítězství na své půdě a fotbalová štěstěna jim v utkání 9. kola Fortuna:Národní ligy přála. Hbitý Reteno Elekana přidal ke své úvodní brance ještě pojistku, druhý gól z penalty vsítil Marek Vintr. Koncovka Machalových svěřenců byla bezzubá.

První šanci si v sobotním střetnutí vypracovali aktivní hosté, konkrétně Koudelka, který se při ataku spolehl sám na sebe, střelu k tyči ovšem Šustr vyrazil. Po úvodní desetiminutovce se osmělili i domácí. Zikl potáhl míč po levé straně, nabídl jej před branku Hladíkovi, ten stačil kromě střely do Brédy hostujícího gólmana ještě faulovat. Těsně před vypršením dvaceti minut hry to poprvé zavánělo domácí brankou. Hladík centrem hledal Machálka, ten sice míč minul, ale Reteno se na ose hřiště opřel do balónu, který Bréda jen vyboxoval. S dorážkou přišel Demeter, jenže mířil nad břevno. O chvíli později Brédu vyzkoušel Machálek, Demeterova střela mířila vzápětí nad branku. Za pět minut nato si míč do volného prostoru našel Hladík, po jeho přiťuknutí tečoval míč Zikl, Bréda byl v tu chvíli připraven, jenže dorážka Retena už šla mimo jeho dosah – 1:0. Téměř vzápětí vysunul Hladík po levé straně Vintra, který postupoval sám na branku, zakončení se ovšem mezi tyče nevešlo. Reteno pak uplatnil svoji rychlost, uvolnil se na pravé straně, jenže centr si pro sebe stáhl Bréda. Na druhé straně neměli přesně seřízenou mušku Koudelka ani Rolinc. Pět minut před poločasem si odkopnutý míč našel Zikl, příliš se s ním nepáral a vystřelil, z přesnosti by určitě nepropadl, i když na výtečnou to rozhodně nebylo. Ještě do poločasu to zkusil svým individuálním průnikem Lutonský, ovšem zakončení jako proti Varnsdorfu se nepovedlo.
Po změně stran přišlo eskáčko ze šaten zdravě nabuzené a čtvrt hodiny na hřišti jasně dominovalo, ovšem bez vyložené šance. Domácí tak začali spoléhat na brejky a po hodině hry se málem zadařilo Hladíkovi, ten ovšem technickou střelou těsně minul brankovou konstrukci. Reteno z úhlu mířil do břevna, Minaříkova dorážka skončila v zámezí. Na druhé straně Píchal využil zaváhání obrany, ale svůj postup na Šustra zakončil nepřesnou střelou.
Dvacet minut před koncem se vřítil do šestnáctky Hladík, Janíček jej fauloval a nařízenou penaltu proměnil s přehledem Marek Vintr – 2:0. Ten ještě později nasměroval na bránu svého bratra Ondřeje, ten si zleva na Brédu ovšem nepřišel. Pět minut před koncem přišla definitiva po centru Marka Vintra, Reteno znovu zblízka napálil míč pod břevno a s tříbrankovým mankem se věru nic dělat nedalo.

Miloslav MACHÁLEK -trenér SK Líšeň:
„Musím uznat, že Prostějov působil fotbalovějším dojmem. Měli jsme problém s poskládáním defenzivní řady. Soupeř si na můj vkus vytvořil hodně gólových příležitostí, na což jsme museli reagovat přehozením obránců. Trochu se to zlepšilo, protože Koudelka byl hodně nebezpečný. Museli jsme i střídat, protože Jeřábek nenaskočil dnes do utkání, ale na to má každý právo. Bylo to složité utkání s velmi kvalitním soupeřem, ale byli jsme produktivní. Splatili jsme tak dluh výborným domácím divákům. Vyhráli jsme výsledkem 3:0, který ovšem neodpovídá poměru sil na hřišti.“

Oldřich MACHALA -trenér 1.SK Prostějov:
„Prohráli jsme 0:3, domácí byli agresivnější v soubojích, což jsme předpokládali, že to tak asi budou hrát. Měli větší chuť po vítězství, hlad po dobrém výsledku, to bylo jednoznačně na jejich straně, což je špatně. Na to jsme hráče upozorňovali. Myslím, že jsme působili fotbalovějším dojmem, čemuž výsledek příliš neodpovídá. Mnoho šancí jsme zavraždili, už ve druhé minutě mohl dát gól Koudelka, v páté jsme pak měli standardku, která šla nad břevnem, zápas se mohl vyvíjet úplně jinak. Z toho, jak dohráváme situace, jsme si ani jiný výsledek nezasloužili. Když dáte tři góly, je výsledek pro domácí výborný, takže jim gratuluji.“

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA – 9. kolo
SK Líšeň – 1.SK Prostějov 3:0 (1:0)
Branky: 26., 85. Reteno Elekana, 72. M. Vintr z penalty.
Rozhodčí: Cihlář – Hock, Klupák. Žluté karty: 45.(+1) O. Vintr, 81. M. Vintr, 82. Machálek – 36. Polák, 64. Rolinc, 64. Střeštík, 71. Janíček, 89. Koudelka. Diváci: 1300.
Statistiky: střely na branku 5:2, střely mimo 9:10, rohové kopy 1:10.
Sestava Líšně: Šustr – Ševčík, Bačo, Jeřábek (36. Minařík) – O. Vintr, Čermák, Demeter (78. Málek), Zikl (70. M. Vintr), Reteno Elekana – Hladík, Machálek. Trenér: Miloslav Machálek.
Sestava Prostějova: Bréda – Lutonský, Schuster, Janíček, Biolek – Koudelka, Střeštík (77. Šteigl), Polák, Slaměna (68. Kroupa), Píchal – Rolinc. Trenér: Oldřich Machala.

Vítkovice - Sokolov4:0 (2:0)
Branky: 5. Buchvaldek, 17. Stříž, 49. Buchvaldek, 55. Stropek (vla.). Rozhodčí: Pechanec – Vlček, Dresler. ŽK: 28. V. Cverna – 14. Kopřiva. Diváci: 489.

Jihlava - Brno3:2 (1:0)
Branky: 45+1. Jawo, 46. Klobása, 90. Smejkal – 55. Vaněk, 88. Růsek. Rozhodčí: Orel – Caletka, Ratajová. ŽK: 16. Jawo, 61. Lacko – 73. Šmíd, 79. Šumbera. Diváci: 1693.

Třinec - Žižkov 4:2 (2:0)
Branky: 14. Samiec, 20. Kušnír, 73. Kubala, 82. Hlúpik – 55. Súkenník, 65. Urbanec. Rozhodčí: Cieslar – Dohnálek, Bureš. ŽK: 21. Bedecs, 79. Akulinin – 57. Batioja. Diváci: 529.

Dukla - Ústí n/L3:2 (1:0)
Branky: 44. Hadaščok, 46. Hadaščok, 84. Hadaščok – 67. Bassey, 77. Matějka. Rozhodčí: Hanousek – Poživil, Leška. ŽK: Diváci: 761.

Chrudim - Vlašim1:1 (1:0)
Branky: 6. Vencl – 68. Januška. Rozhodčí: Lerch – Šimáček, Váňa. ŽK: 40. Sulík – 44. Svoboda, 58. Januška. Diváci: 1050.

Varnsdorf - Pardubice1:2 (1:1)
Branky: 22. D. Breda – 43. Jeřábek, 68. Jeřábek (pen.). Rozhodčí: Petřík – Pečenka, Matoušek. ŽK: 62. Barac, 68. M. Kubista, 85. Rudnytskyy, 90+1. Micovčák – 61. Hlavatý. Diváci: 480.

Hr. Králové - Vyšehrad1:0 (1:0)
Branky: 43. Šípek. Rozhodčí: Ginzel – Flimmel, Mojžíš. ŽK: 11. Kopečný, 50. Vlkanova, 55. Šípek, 59. Ch. Frýdek, 78. Leibl – 53. Veselý, 83. Verner. Diváci: 750.

10. kolo, sobota 28. září, 17:00 hodin:
Ústí n. L. - Vítkovice (27.9., 18:00), Brno - Hradec Králové (27.9., 19:00), Pardubice - Líšeň, Sokolov - Dukla Praha, Vyšehrad - Varnsdorf, Prostějov - Chrudim (16:30), Žižkov - Jihlava (29.9., 10:15), Vlašim - Třinec (29.9., 16:30).