Dobré odpoledne, dnes je neděle 29.9.2024
svátek slaví Michal,
zítra Jeroným

Do třetice všeho dobrého. Tak by se dala nazvat třetí prostějovská fotbalová mise na západ Čech v průběhu posledních tří let. Na rozdíl od prvního zápasu v roce 2016, kdy bod visel ve vzduchu a byl by tenkrát velmi ceněn, je nyní bod málo. Zvlášť po rychlém úvodu, kdy čerstvý reprezentant české dvacítky David Píchal poslal hosty do vedení. Ve druhém poločase ovšem v „přesilovce“ soupeř srovnal a žádnému se už nepodařilo zvrátit vítězství na svou stranu.

Sokolov začal pěkně zostra a od prvních minut dával i s novou posilou Machučou z Liberce najevo, že doma chtějí být aktivní a bodovat. Jenže eskáčko mělo jednak spolehlivého Brédu v brance, jednak na hrotu Píchala. Ještě v první desetiminutovce totiž obrana vrátila sokolovský odkop na levé křídlo, odkud přišel ideální centr, který Píchal uklidil do domácí branky - 0:1. Vzápětí mohl zvýšit Koudelka, který se ocitl po domácí hrubce sám před brankářem Šimanem, ovšem přestřelil. Domácí se ze šoku vzpamatovali po čtvrt hodině hry a začali také hostující obraně zatápět. Červenka v nouzi našel Glasera, který ovšem tvrdou ranou bránu netrefil, další jeho pokus z přímého kopu směřoval rovnou na Brédu. Na druhé straně poslal centr zprava Biolek a Šmehyl odvracel na roh v poslední chvíli. Po půlhodině hry se ke svému typickému brejku dostal Koudelka, s jeho zakončením si ale Šiman poradil. Vzápětí to na druhé straně zkusil Selnar a bylo štěstí, že tečovaná střela minula levou tyčku Brédovy branky z vnější strany. Další akce Červenky a Vávry zmařila spolehlivě prostějovská obrana. Domácí vyvinuli před koncem poločasu znatelnou aktivitu směrem dopředu, ale těsné vedení se Hanákům podařilo uhájit.
Prostějov si zkomplikoval situaci hned po změně stran. Už po dvou minutách fauloval Pernackij, a protože si nesl žlutou kartu už z první půle, musel předčasně do sprch. Situace s dohrávkou v deseti jako proti Třinci se tedy opakovala. Domácí vycítili příležitost, ale byl to Pašek, který z hranice šestnáctky trefil jen boční síť. Po hodině hry měl vyrovnání na kopačce Selnar, sám před gólmanem ale neuspěl. Vzápětí se dostal do šance střídající Štursa, hosté ale odvrátili na roh. Tlak Sokolova se stupňoval, nebezpečný pro hostující obranu byl především Štípek. Ten také našel na hranici velkého vápna Machuču, který přesnou střelou srovnal skóre – 1:1. Po dalším faulu na Štípka vzplály emoce, naráz dostali žluté karty Píchal, Bréda a Lutonský spolu s domácím Štípkem.
Jestliže po vyloučení Pernackého střídal Šteigla Kotouč, pak po vyrovnání přišel Kroupa za Štřeštíka a i on hned vyfasoval žlutý kartonek. Skóre se na obou stranách mohlo měnit ještě v poslední desetiminutovce. Nejprve nezakončil brejk Koudelka, který dlouho váhal a Šiman mu ukradl míč z kopaček. Agilní Machuča si také mohl připsat vítěznou branku, jenže z dobré pozice ve vápně mířil mimo branku. Utkání tak skončilo dělbou bodů, což je pro Prostějov první bod získaný na sokolovské půdě.

Pozápasové hodnocení trenérů
František ŠTURMA -trenér FK Baník Sokolov:
„Moje hodnocení se trochu rozchází s koučem hostů... Nemyslím si, že jsme byli horším týmem. Ano, měli jsme špatný vstup do zápasu, do dvacáté minuty byl soupeř opravdu lepší. Po naší hrubé chybě jsme nechali soupeře odehrát a neobsadili útočníka na malém vápně. To znamená naším nedůrazem jsme umožnili soupeři dát gól, to nebylo tím, že si on něco vypracoval. Začali jsme hrát až po dvacáté minutě, což vůbec nechápu. Soupeř hrál do té míry agresivně, že po zásluze šel po změně stran do deseti po červené kartě a my převzali iniciativu. Brzy se nám podařilo vyrovnat díky vydařenému střídání. Pak jsme soupeře zatlačili a čtyřicet minut jsme ho mleli. Prostějov jen odkopával a vsázel na brejky, z jednoho mohl dát gól, to je logické. Když hrajete čtyřicet minut o jednoho hráče v poli více a vytvoříte si šance, kterých bylo možná patnáct, tak tam musí přijít branka na 2:1. Tady vidím největší problém, že jsme z tlaku nebyli schopni dát druhou branku, aby se zápas rozhodl v náš prospěch. Jinak jsme byli ve druhém poločase jasně lepším týmem, soupeř se téměř k ničemu nedostal.“
Oldřich MACHALA -trenér 1.SK Prostějov:
„Začali jsme velmi dobře, drželi balón, byli jsme fotbalovější, rychlejší. Dali jsme zaslouženě gól, měli další dvě tři brankové situace, které jsme bohužel neproměnili. Stav 1:0 je vždy ošidný, pokud nedáváte branky a nerozhodnete zápas, může se stát cokoli. Ve druhém poločase po vyloučení jsme byli pod tlakem, domácí měli šance, ale my jsme mohli zápas nakonec rozhodnout. Kdyby svoji šanci Koudelka vyřešil lépe, mohli jsme 2:1 zvítězit. Myslím, že jsme byli lepším, fotbalovějším mužstvem. Bohužel jsme zde ztratili dva body podobně jako ve Vítkovicích, což je velká škoda.“

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA – 7. kolo
FK Baník Sokolov – 1.SK Prostějov 1:1 (0:1)
Branky: 68. Machuča – 9. Píchal
Rozhodčí: Hanousek – Kříž, Váňa. Žluté karty: 39., Čihák, 55. Machuča, 70. Štípek – 10. Pernackij, 14. Biolek, 70. Bréda, 70. Lutonský, 70. Píchal, 73. Kroupa, 89. Rolinc. Červené karty: ČK: 90.(+3) Čihák – 47. Pernackij. Diváci: 540.

sestava Sokolova: Šiman – Šmehyl, Hošek, A. Čihák, Jakub Dvořák II. – Machuča, Glaser (59. Štursa) – Štípek (87. O. Ševčík), Vávra (46. Kopřiva), Selnar – Červenka. Trenér: František Šturma

sestava Prostějova: Bréda – Střeštík (72. Kroupa), Janíček, Schuster, Pernackij – Biolek, Lutonský, Koudelka, Pašek – Píchal (81. Rolinc), Šteigl (51. Kotouč). Trenér: Oldřich Machala