Příjemnou noc, dnes je neděle 3.7.2022
svátek slaví Radomír,
zítra Prokop
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

08 14_beneficeJiž třetí benefiční akci pro malého Kristiána z Prostějova chystá na úterý 25. února v Divadelním sále K3 v Uměleckém centru UP (Konvikt) improvizační skupina O.LI.V.Y. Akce se koná pod záštitou děkana FF UP v Olomouci. Vzácné neurologické onemocnění osmiletého pacienta, zvané též Ondinina kletba, způsobuje, že po usnutí přestává dýchat a ve spánku za něj musí dýchat přístroj. Malý školák, kterého se rodiče zřekli, je kvůli své kruté diagnóze odkázán na celoživotní pobyt v nemocnici. Ve své smůle měl ale chlapec štěstí, že si jej před lety z olomoucké JIP vzal s sebou na své nové prostějovské působiště primář MUDr. Josef Tenora. Po prodělaných neurologických operacích byl Kristián ve svých čtyřech letech značně psychomotoricky retardovaný, obtížně se pohyboval, převážnou část stravy musel přijímat hadičkou zavedenou do žaludku. Náročný pacient si ale svou bezprostředností brzy získal srdce zdejších sester a lékařů.

Dnes se díky jejich laskavé péči sám nají, mluví ve větách, učí se číst a počítat, střílí góly ve fotbalových zápasech na nemocniční chodbě. Závažné onemocnění tak u něj navenek připomíná pouze trvalý vývod na krku, který se vždy před spaním napojuje na ventilační dýchací přístroj. Chlapec momentálně spolu s dalšími třemi dlouhodobě nemocnými dětmi zůstává obyvatelem prostějovské nemocnice. Navštěvuje speciální školu a hraje si s desítkou obětavých tet a strýců z řad personálu, kteří mu ve svém volném čase nahrazují chybějící rodinu procházkami, výlety nebo návštěvou cirkusu. Skupina O.LI.V.Y. (Olomoucká LIga V Ymprovizaci) chlapce výtěžkem ze svého vystoupení podpoří již třetím rokem. Souboje v improvizacích mají v Olomouci už jistou tradici. Dva týmy improvizují v rozličných disciplínách na témata diváků, kteří rozhodují o vítězi. „Je to zábavné spojení divadla a sportu. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně si zaimprovizovat,“ doplnila členka O.LI.V. Martina Foretová. „A když se k tomu přidá benefiční zacílení, hraje se s o to větším zápalem. Na všech našich akcích pro Kristiána diváci vytvořili skvělou a inspirativní atmosféru, a to pak nezáleží na tom, kdo v mači zvítězil.“ Nabízí se odpověď, že vítězi jsou všichni, jimž pohnutý osud hocha, jemuž zásadně změnila život spánková apnoe, není lhostejný a chtějí podpořit dobrou věc. Nestihnete-li úterní mač, můžete Kristiána podpořit v sobotu 8. března zakoupením vstupenky na improvizační vystoupení skupin O.LI.V.Y. a OSTR.UŽ.I.NY, které startuje v 19 hod v prostějovském klubu Apollo 13.

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...