Dobré poledne, dnes je pondělí 6.12.2021
svátek slaví Mikuláš,
zítra Ambrož a Benjamín
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Ve čtvrtek 8. září odpoledne u příležitosti Památného dne sokolstva se zástupci Sokolské župy prostějovské v čele se starostou Svatoplukem Tesárkem sešli u sochy prvního československého prezidenta T. G. Masaryka na prostějovském náměstí. Zpívanou hymnou, minutou ticha a položením věnce k prezidentově soše sokolové uctili památku svých sester a bratrů, kteří pro svobodu a demokracii obětovali životy.

 

Památný den sokolstva je poctou všem členům a členkám Sokola, kteří během téměř 160 let existence tohoto spolku obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost. Od roku 2019 je zařazen do kalendáře významných dnů České republiky. „Datum 8. října bylo zvoleno jako připomínka tragických událostí roku 1941. V noci ze sedmého na osmého října 1941 gestapo v rámci ´Akce Sokol´ zatklo na půldruhou tisícovku sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů. Plných 93 procent z nich do konce války zahynulo. Ještě během této noci podepsal Reinhard Heydrich úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské, kterou nacisté považovali za nejnebezpečnější domácí organizaci, jejíž organizační aparát sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí,“ zmínil na setkání u sochy T. G. Masaryka Svatopluk Tesárek, starosta Sokolské župy prostějovské. „Chtěl bych vám všem poděkovat, že jste i během nouzové situace, která naši společnost nyní ovlivňuje, přišli a na této akci si vzpomněli na naše bratry a sestry. A jsem rád, že na všech významných budovách v republice a také v Prostějově jsou kromě vlajek České republiky a Evropské unie vyvěšeny také sokolské prapory,“ dodal ještě Tesárek, který vzápětí vyzval všechny zúčastněné sokoly k minutě ticha jako vzpomínce na padlé oběti z řad sokolstva nejen během druhé světové války.

 

 

 

 

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...