Dobrý večer, dnes je středa 1.12.2021
svátek slaví Iva,
zítra Blanka
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE:  Zajímavý zážitek, několik překvapení a taky místy atmosféra tajemna. To byla prohlídka kostela Povýšení svatého Kříže v Prostějově. Akci zorganizovala prostějovská střední škola SOŠPO a studentky v rolích průvodkyň se opět činily. Přítomné při prohlídce zavedly často do míst, kde nikdy předtím nebyli. „Kaple pochází ze čtrnáctého století a původně sloužila jako kapitulní síň zdejšího kláštera,“ prozradila Večerníku Tereza Kaštylová ke kapli sousedící s kostelem.

 

Pro mnohé byla překvapením podobně jako gotická křížová klenba v navazující budově, tedy poslední pozůstatek chodeb okolo rajské zahrady. Šokující byl naopak pohled na svorník klenby, který byl osazen znaky rodu Pernštejnů, také ale nevzhlednými lampami. Lidé se pak dostali prakticky na půdu klášterní budovy v těsném sousedství kostela. Najít tam mohli třeba úzké původní schodiště ještě začouzené od požáru v roce 1697.

 

 

 

 

 

 

 

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...