Dobré ráno, dnes je neděle 3.7.2022
svátek slaví Radomír,
zítra Prokop
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

34 anglictinaJak už jsme se mohli dočíst, školy v Prostějově nespí ani o prázdninách. Probíhají na nich, alespoň na těch městských, masivní rekonstrukční práce. Na jedné ze škol, jejímž zřizovatelem je Olomoucký kraj, se ale o prázdninách dokonce i vyučovalo!

Jednalo se konkrétně o prostějovskou Střední zdravotnickou školu, kde od 29. července až do 9. srpna probíhal intenzivní jazykový kurz, jenž má název SUMMER SPEAK („letní povídání“ volně přeloženo), proběhl na základě domluvy vedení školy a agentury AIESEC.

Cílem není ono klasické biflování anglických slovíček a pilování skloňování a časování, kterým žactvo doslova trpí během školního roku, ale naopak odbourat ostych a naučit se komunikovat o nejrůznějších tématech přímo s cizinci, kteří přijíždějí na základě pozvání agentury a hovoří také anglicky. Na škole se tedy postupně prostřídali ruská lektorka Káťa, David z Austrálie, Mohamed z Egypta, Samantha z Mexika a Ons z Tuniska.

Po počátečním vzájemném oťukávání se „ledy prolomily“ a obě strany se rozpovídaly. Témata byla různá. Od politiky až přes sport, byly představeny jednak rodné země, tak i rodná města. Vzhledem k tomu, že se jednalo o čtrnáctidenní kurz a venku panovalo exkluzivní letní počasí, probíhala vzájemná konverzace i na jiných místech, takže pokud jste i vy potkali někde v Prostějově „brebentící“ skupinku anglicky, byli to právě členové kurzu SUMMER SPEAK z prostějovské „zdravky“ se svými lektory.

Pochopitelně si žáci rádi poslechli i rodné jazyky svých lektorů, a tak kromě angličtiny bylo možno slyšet také ruštinu, španělštinu a arabštinu. Jak uvedla Petra Němcová z pořádající agentury, tento projekt probíhá po celé republice a záleží jen na zájmu škol, zda do nich své studenty přihlásí. „Studenti naší školy se přihlásili mimo jiné z důvodu, aby odbourali zábrany při styku s cizinci, neboť ve svém budoucím povolání ve zdravotnických zařízeních narazí na cizí státní příslušníky již dnes vcelku běžně a rychlá komunikace může pomoci vyřešit zdravotní problém, ne-li přímo zachránit život,“ uvedla na adresu SUMMER SPEAK ředitelka školy Marie Dostálová.

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...