- 14. březen 2014
- 2194x
V dalším dílu zajímavých rozhovorů se tentokrát Večernice vydala za Mgr. Lucií Čapkovou, lektorkou muzikoterapie, tance a iniciátorkou ženských kruhů, která nám přiblíží právě odvětví a pozadí muzikoterapie. Co je, jak probíhá, kde na nás působí? To vše a ještě více se dočtete právě v tomto exkluzivním interview...
Úvodem nám prozraďte, co je to muzikoterapie?
„Jde o léčebnou metodu používající jako terapeutického prostředku hudbu, která může svými specifickými prostředky pronikat do hlubších vrstev osobnosti než mluvené slovo. Já používám metodu Celostní Muzikoterapie, jenž působí nejen na fyzické tělo, ale i na celistvou bytost člověka v oblasti smyslového i nadsmyslového vnímání. Celostní muzikoterapie dává důraz na živou intuitivní hudbu vytvářenou v daný okamžik na terapeutické hudební nástroje, doprovázenou hlasem muzikoterapeuta.“
Jak muzikoterapie probíhá?
„Při práci s klienty používám pasivní relaxační muzikoterapii i aktivní formu, kde do společného tvoření hudby zapojuji klienty. Ráda využívám i prožitkové aktivity, kde se propojuje hudba s tancem. Hrajeme na hudební nástroje v přirozeném ladění, což jsou převážně hudební nástroje původních přírodních národů jako například zvonkohry, bubny djembe, šamanské bubny, tibetské mísy, chřestidla, koncovku, fujaru, ústní harfu, australské didgeridoo, dešťovou hůl a další nástroje. Pro děti vytvářím muzikoterapii formou pohádkového příběhu.“
Je známé, že hudba léčí. Jak a v čem nám tedy může pomoci muzikoterapie?
„Živě vytvářená hudba doprovázená hlasem přináší nejen relaxační léčivé zvuky a hudbu, ale celá bytost člověka vnímá zároveň i přicházející vibrace a harmonickou energii, která zklidňuje a vylaďuje na všech úrovních. Lidé vnímají pozitivní příval energie, popisují, že cítí teplo a energii ´v každé buňce´., Po úrazech pak vnímají působení vibrací právě v místech zranění, která se vylaďují a bolesti odeznívají.“
Jak dále na člověka působí tóny a zvuky?
„Celostní muzikoterapie velmi pomáhá i na psychické vyladění a harmonizaci, u dospělých jako cesta sebepoznání skrze krásný prožitek poznání vlastní podstaty, vnímání písně svého srdce, člověk vnímá souznění rytmů své bytosti s prazákladními rytmy vesmíru. Přírodní národy toto krásně popisují: ´Když se tlukot našeho srdce sejde s tlukotem srdce Matky země, přichází synchronicita´´. Prožitky pak lidi inspirují k tvůrčímu a vědomému přístupu ke své životní cestě.“
Kde jako lektorka muzikoterapii využíváte?
„Hodně pracuji s dětmi se speciálními potřebami ve speciálních ZŠ i MŠ v Olomouckém kraji, dělám pravidelně muzikoterapie v Dětském centru Ostrůvek v Olomouci a DD, tvořím relaxace i prožitkové semináře a pobyty pro dospělé i pro rodiny s dětmi. Vedu pravidelný program ve Studiu Reset v Prostějově - Propojení tancem a léčivou silou zvuku. Na přelomu ledna a února roku 2014 jsem vytvářela doprovodný program projektu Songfest.cz, což bylo vítání nového čínského roku koně, který uváděl Jaroslav Dušek, a kde zpívali báječní lidé jako Feng-yün Song, Iva Bittová, Lenka Dusilová, Vladimír Václavek a další.“
Muzikoterapie trochu připomíná šamanské rituály. Má s nimi muzikoterapie něco společného?
„Šamanské rituály jsou hodně o dávných tradicích, oslavách rytmů koloběhu přírody a o dalších rituálech spojených s oslavami původních svátků přírodních národů, které žily i na našem území. Na mnoha místech v přírodě můžeme vnímat jejich energii. Ráda používám, zejména při muzikoterapii se staršími dětmi a dospělými, hudební nástroje přírodních národů, tedy šamanský buben či různá chřestidla z přírodních materiálů. Mají čistou prazákladní energii a vibrace, které harmonizují a obnovují vnímání celistvosti lidské bytosti v jednotě s energiemi země a vesmíru.“