Dobré ráno, dnes je čtvrtek 18.4.2024
svátek slaví Valérie,
zítra Rostislav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

02 16 SverdikovaKdyž mají rodiče problém se svým dítětem nebo dítě samotné je v rodině týráno a hledá okamžitou pomoc, vědí všichni, za kým jít! Regina Šverdíková založila prostějovskou pobočku Fondu ohrožených dětí v Kostelecké ulici již v roce 1997 a za tu dobu pomohla již stovkám rodičů, ale hlavně dětí. Už dlouhá léta bojuje o uskutečnění svého velkého snu, a to založení pobočky Klokánku přímo v Prostějově. A tento sen se jí co nevidět splní. Cílevědomá žena převážně na „klokánčí“ téma poskytla Večerníku exkluzivní rozhovor.

Paní Šverdíková, můžete, prosím, na úvod shrnout informace, jak došlo k tomu, že Klokánek bude fungovat i v Prostějově? A jak bylo těžké pro jeho účely sehnat odpovídající nemovitost?
„Záměr vybudovat v Prostějově zařízení Klokánek vznikl již před několika lety, kdy jsme každý rok hledali pro minimálně dvě desítky dětí umístění v Klokáncích, z nichž nejbližší byl tehdy v Kroměříži. Nedařilo se tak zajistit dětem co nejužší kontakt s rodinou a blízkým okolím. Sourozeneckou čtveřici jsme například vezli až do Klokánku v Jindřichově Hradci...(pokrčila rameny) V naší snaze nám od počátku pomáhala náměstkyně primátora statutárního města Ivana Hemerková, která nám po celé roky byla velkou oporou. Ona, společně s další náměstkyní Alenou Raškovou, pak stála za nápadem využít pro náš záměr krásnou zahradní vilku v Západní ulici v Prostějově, kterou v tu dobu opouštěla Česká školní inspekce. V loňském roce se pak podařilo získat tuto nemovitost od statutárního města Prostějova. Město Prostějov nám vůbec vyšlo vstříc, když nemovitost převedlo bezplatně. Budova je pro daný účel jako stvořená, zejména nás nadchla zahrada, v níž bychom chtěli vybudovat dětské hřiště.“
Jakou roli hraje v organizaci příprav i následného provozování Klokánku vaše sdružení, tedy prostějovská pobočka Fondu ohrožených dětí?
„Zařízení Klokánek je jeden z projektů občanského sdružení Fondu ohrožených dětí. Dalšími projekty jsou pak pobočky a azylové domy pro matky s dětmi. V současné době v České republice funguje osmnáct Klokánků s více byty a téměř dvě desítky Klokánků rodinných, kde o děti pečují pěstouni z řad zaměstnanců Fondu ohrožených dětí ve vlastních bytech. Jen za loňský rok našlo v Klokáncích dočasný domov takřka tisíc dětí dětí, více než další tisíc dětí ale muselo být odmítnuto pro nedostatek kapacity...“
Kdy zahájíte rekonstrukci objektu v Západní ulici a kdo ji bude financovat?
„Rekonstrukci bychom chtěli zahájit v nejbližší době, momentálně se čeká na dořešení naší žádosti o převod menšího pozemku od Olomouckého kraje, který je vklíněn do pozemku, jejž nám darovalo město. Abychom vytvořili pro děti čtyři byty, plánujeme od hlavní budovy přístavbu do dvorní části a nejefektivnější by bylo zastavět právě pozemek patřící zatím Olomouckému kraji. Doufáme tedy, že vše dobře dopadne a Klokánek v Prostějově se podaří otevřít již koncem příštího roku. Jeho samotné financování  už je pak na nás. Úpravy stávající budovy a přístavba spolknou dohromady asi deset milionů korun, které momentálně nemáme a budeme tedy stavět na dluh. Jsme tak vděčni za každou pomoc z řad veřejnosti a případných sponzorů.“ 
Můžete stručně popsat funkci Klokánku a jak bude probíhat jeho činnost?
„Klokánek funguje na principech rodinné péče. Klokánky tvoří samostatné byty, kde vždy dvě tety pečují po týdnu o maximálně čtyři děti. Život v ´klokánčím´ bytě probíhá tak, jako v běžné rodině. Teta dětem vaří, pere, vodí je do školy, školky, s dětmi si hraje, píše úkoly, sdílí s nimi jejich radosti i starosti, večer je uspává a zůstává s nimi i v noci. Po týdnu se pak vystřídá s druhou tetou. Děti sem často přicházejí se zlými zkušenostmi z vlastního života, nějakým způsobem zraněné. Je proto nutné, aby jako tety pracovaly ženy emočně vřelé, nejlépe již s vlastními zkušenostmi z výchovy svých dětí.“ 
Jak je pro dítě, které se do Klokánku dostane po zlých zkušenostech se svými vlastními rodiči, důležité získat novou rodinu? „Zejména pro nejmenší děti je rodinný model péče obrovsky důležitý. Nedochází zde k citové deprivaci dítěte vinou nedostatku kontaktu s pečující osobou. Dodnes si pamatuji jednu návštěvu v Klokánku v Kroměříži, kdy nám teta ukazovala malého chlapečka, kterého den předtím přijal Klokánek přímo z porodnice. Chlapeček v noci plakal, tak si ho teta vzala na noc k sobě, aby ho uklidnila. Přála bych všem dětem, kterým toto nemohou poskytnout vlastní rodiče, aby se o ně někdo staral s takovým nasazením a citem.“
V jakém věkovém rozmezí Klokánek děti přijímá?
„V Klokánku jsou přijímány děti od narození až do plnoletosti. Děti, které studují, zde mohou zůstat déle, dokud se nepostaví na vlastní nohy. Výhodou je možnost přijetí sourozeneckých skupin a fakt, že v rámci jednoho bytu zde žijí děti různého věku, tak jako v běžné rodině. Děti z nefunkčních rodin zde navíc mají možnost vidět, jak má rodina fungovat, získají zde cenné návyky a zkušenosti.“
Jakou kapacitu bude mít prostějovské zařízení tohoto druhu?
„V Prostějově bychom chtěli otevřít čtyři klokánčí byty, azyl zde tedy najde až šestnáct dětí.“
Jak se k celé záležitosti postavila prostějovská radnice?
„Město Prostějov k nám bylo velmi vstřícné. Obrovskou podporou bylo to, že jsme nemovitost dostali darem. Za to patří dík všem zastupitelům a radním. Nadále spolupracujeme zejména s náměstkyní primátora Ivanou Hemerkovou, které bych tímto chtěla moc poděkovat, a snad se na mě nebude zlobit, když prozradím, že nás pravidelně podporuje i soukromě, a to nemalými částkami...(úsměv)“
Kdo další ve vašem projektu pomohl, ať už finančně či jiným způsobem?
„Již v loňském roce jsme před Vánoci zveřejňovali číslo sbírkového účtu, na který posílali své příspěvky občané, kteří nás chtěli podpořit, moc všem děkujeme. Další příspěvek jsme letos obdrželi od marketingové společnosti TK PLUS. Jako velkou podporu vnímám i letošní návštěvu členů sociální a zdravotní komise magistrátu Prostějova v Klokánku v Kroměříži. Členové komise byli seznámeni s fungováním Klokánku a vyjádřili svou spokojenost s tím, že podobné zařízení bude fungovat i u nás.“
Proč vůbec vznikla potřeba zřídit Klokánka i v Prostějově? Kolik těchto zařízení funguje v České republice?
„Do Klokánků se dostávají jednak děti, o které rodiče nezvládají pečovat, a pak ty, o něž rodiče pečovat nechtějí, či svým dětem dokonce ubližují. V naší praxi však převládají případy, kdy rodiče pečovat chtějí, ale brání jim v tom nějaké překážky, ať již bytové či jiné. S každou rodinou, kde fungují zdravé rodinné vazby, se snažíme pracovat tak, aby děti v rodině mohly zůstat. Pokud se to nezdaří a děti musejí rodiče dočasně opustit, snažíme se, aby to netrvalo dlouho, a aby děti tuto nezbytnou dobu strávily v prostředí co nejbližším prostředí rodinnému. Důležité je, aby se nepřetrhly vazby mezi dětmi a rodiči, proto je pro děti optimální, když mohou zůstat rodičům a svému prostředí nablízku. Tedy navštěvovat stejnou školu či školku, stýkat se s rodinou a kamarády. Klokánek v Prostějově toto našim dětem z regionu Prostějova bude moci nabídnout.“

Kdo je Regina Šverdíková
Zakladatelka pobočky Fondu ohrožených dětí v Prostějově se narodila 22. září 1967, je rozvedená a má jednu dceru. Vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Po skončení mateřské dovolené nastoupila do Fondu ohrožených dětí, kde působí dodnes. V prostějovské pobočce pracuje již od roku 1997 a letos by služby této organizace ráda rozšířila o zařízení Klokánek, kde by začala také poskytovat rodinné mediace. Jejími zálibami jsou četba, malování, dvě kočky a chalupa, kam ale už bohužel nezbývá moc času jezdit.




CHCETE POMOCI?
Ti, kteří by chtěli vybudování Klokánku v Prostějově podpořit, mohou své příspěvky posílat na účet 3055103/0300 s variabilním symbolem 514 (od loňska dostal prostějovský Klokánek již svůj vlastní variabilní symbol). Pro sponzorské dary s darovací smlouvou je určeno číslo účtu 684596/0300, variabilní symbol 22222 22222, speciální symbol 514. Telefonní číslo na prostějovskou pobočku Fondu ohrožených dětí je 724 667 668 - zde občanům i případným sponzorům můžeme podat další informace, případně vystavit darovací smlouvu.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...