
- 23. říjen 2020
- 536x

Již za dva týdny, tedy 2. listopadu, budeme vzpomínat na ty, co zde již nejsou s námi. Dušičky budou časem, kdybychom se snad mohli všichni alespoň na chvíli zastavit a přestat vnímat to, co bude, ale ohlédnout se a s láskou zavzpomínat na naše blízké. Lidé dříve věřili, že nás duše zemřelých v tento den navštěvují a nejen to... K tomuto dni se totiž váže hned celá řada zajímavých informací. Některé se dozvíte z exkluzivního rozhovoru s Annou Hanákovou ze studia Cesta změny – Salon Charme v ulici Melantrichova, která je mistr Reiki. Z našeho Servisu pro ženy již známá tvář se věnuje numerologii, kterou propojuje i s dalšími naukami jako s výkladem karet, prací s čakrami a jejich harmonizací, nebo také prací s energiemi.
* Zanedlouho máme oslavu Dušiček, co se v tomto období děje?
„Na Dušičky aneb Památku všech zemřelých dříve lidé věřili, že o půlnoci přicházejí duchové z očistce na svět a při prvním ranním zvonění se musejí vrátit zpět. Je to čas a také otázka naší víry, duchovnosti a spirituality žité v každodenním životě. Otevřeme v tento den svá srdce pro vzájemnou podporu, lásku a porozumění a již je nechejme otevřená.“
* V poslední době se mnoho lidí zabývá čím dál hlouběji tím, co to vlastně duše je. Můžete těm, které to zajímá, nastínit, co duše představuje?
„O tom, zda existuje ‚život po životě‘ již bylo napsáno nejen mnoho knih, ale také mnoho hypotéz. Když duše jako substance odchází z těla, není již spoutána nejen s tělem, ale také s egem, její zkušenosti spolu s nahromaděnou karmou se stanou základem pro další ‚existenci‘.“
* Říká se, že se nás duše na Dušičky snaží ze svého průvodu kontaktovat. Jakým způsobem s námi duše mohou navázat kontakt?
„Ne každá duše má potřebu se s námi žijícími spojit, nicméně pokud se tak rozhodne, jde o různé formy vzkazů či vyjasnění situací. Často pak také o vyjádření podpory, ochrany i pomoci. Forma, jak se duše připomene, může být různá, a to od snů, periferního ‚projevení‘ přes různé pocity, například dotyčný nebo dotyčná stojí před vámi, až po slyšení ‚hlasů‘ a další mnohé projevy. Kontaktovat nás však mohou i jindy než na Dušičky...“
* Váží se k Dušičkám nějaké zvyky?
„Ano, kromě návštěvy hřbitovů, vysílání myšlenek a vzpomínek se například v domácnostech na Dušičky také peklo speciální pečivo. Lidé mu říkali právě ‚dušičky‘ nebo také ‚kosti svatých‘. Mělo často tvar rohlíků, aby připomínalo kosti. Pečivem pak lidé obdarovávali pocestné, žebráky nebo si pro něj do domácností chodili dokonce koledníci.“ (úsměv)
* Je vhodné si udělat na Dušičky nějaký rituál?
„Určitě. Rituálů je mnoho. Tradiční je navštívit hřbitov, očistit hrob, položit květiny či věneček, zapálit svíčku, postát a zavzpomínat nějakou formou vnitřní rozmluvy s blízkými. Domácím rituálem je pak navození atmosféry zklidnění, světlo svíce a vůně květin nám pomáhají ve spojení s dušemi těch, kteří již nejsou mezi námi. Podstatná je síla čisté myšlenky, ta je bezmezná. Nejde tak o složitost rituálu jako o upřímnost, čistotu a úctu. Přeji všem čtenářům klidnou a čistou mysl v následujícím období.“