- 6. říjen 2020
- 469x
Večerník podrobně sleduje práci a celkovou činnost senátorky za Prostějovsko, Kojetínsko a Tovačovsko. Jitka Chalánková (na snímku) po měsíci opět v exkluzivním rozhovoru popisuje, jakým problémům se v poslední době věnovala na půdě Senátu České republiky a také to, která místa regionu ve svém volebním okrsku navštívila.
* Co nového je ve vaší práci?
„V září se věnuji především práci v regionu, protože na zákony poslané Poslaneckou sněmovnou čekáme. Samozřejmě neustále sleduji, co sněmovna probírá a schvaluje, protože v momentě postoupení zákonů do Senátu je čas na podrobné pročtení a případnou úpravu velmi krátký, pouhých třicet dní. A to opravdu není mnoho. Naposledy jsem ostře vystoupila proti poměrně podloudnému postupnému prosazování nesmyslné a nebezpečné Istanbulské úmluvy. Své vystoupení jsem převedla do písemné podoby otevřeného dopisu premiéru Babišovi se zcela konkrétními dotazy. O odpovědi budu čtenáře Večerníku velmi ráda informovat.“
* Co zákony, daří se jejich prosazování?
„Věnuji se aktuálně Školskému zákonu, přesněji vyhlášce, která má omezit peníze pro asistenty ve školách. To je dlouhodobější záležitost, kdy takzvaná inkluze byla nastavena bez ohledu na připomínky a protesty odborné veřejnosti, na což jsem upozorňovala. Dále připravuji již opakovaně konference se zdravotnickou tematikou, jen ta doba koronavirová nám moc nepřeje. Snad se podaří realizovat již připravená konference, která mapuje a přibližuje potřeby a osudy mladých lidí opouštějících dětské domovy.“
* Zabýváte se také aktuální ekonomickou situací ve státě?
„Velmi mne znepokojuje hospodářská situace, přesněji zadluženost naší země. Peníze jdou na prodlužování neřešení krize, která by vyjasnila životaschopnost či naopak nemožnost dalšího fungování některých firem. To vidím jako opravdu velké riziko pro budoucnost naší země a našich dětí a vnuků. Tak si naši předkové, zejména u nás na Hané, hospodařit nikdy nedovolili. Dluh je prostě dluh a není pravdou, že se nebude muset platit!“
* A čemu se věnujete přímo v prostějovském regionu?
„Například třetího září jsem se zúčastnila jednání se starosty Tovačova a okolních vesnic v Tážalech. Byla jsem seznámena s petiční akcí občanů obcí, která požaduje vyřešení naprosto bezprecedentní situace s průjezdem těžkých kamionů přes dotčené obce. S touto aktivitou velmi souhlasím a podporuji jak lokální řešení naléhavé situace, tak koncepční celorepublikové řešení. Zúčastním se i jednání Olomouckého dopravního fóra v úterý devětadvacátého září, které pořádá Okresní hospodářská komora. A dalších akcí, které mohou pomoci lidem sužovaným těžkou kamionovou dopravou v malých obcích. Spousta akcí, které měly již několikrát proběhnout, například Ples seniorů v Prostějově, byla kvůli nebezpečí koronavirové infekce zrušena. Ve čtvrtek čtyřiadvacátého září dopoledne jsem navštívila stánek připravený k prezentaci Charity Konice. Je mi ctí spolupracovat s tímto subjektem, protože vím, že v tomto regionu je to jediný poskytovatel domácí péče. Vždy jsem je podporovala, již od dob mého fungování v radě Olomouckého kraje. Ve stejný den odpoledne proběhlo slavnostní otevření hřiště u mateřské školy v obci Vrchoslavice, které jsem si s radostí užila. Do této obce jezdím docela často, akce zde bývají velmi vydařené! No a v pátek pětadvacátého září jsem byla takzvaně doma v Prostějově. Navštívila jsem Den otevřených dveří zdejší Charity na Daliborce. S ředitelem Františkem Hynkem a s paní vedoucí jsem probrala podle mne mimořádně důležité problémy, které poskytovatele péče v Charitě trápí. Považuji za nezbytné úpravu zákonů, kompetencí a zapojení města Prostějova do pomoci v péči o starší a handicapované občany.“
* Paní senátorko, co vás v poslední době nejvíce znepokojuje?
„Jako všichni sleduji dramatický nárůst nakažených koronavirem zvaným covid-19. Zprávy sledujeme společně, jen se v často protichůdných vyjádřeních někdy ztrácíme. Uvidíme, co přinese náhlá výměna ministra zdravotnictví. Jen bychom neměli rezignovat na důraz na osobní svobodu, zaručenou Ústavou České republiky. Rovněž politici by měli vážit v tomto smyslu všechna opatření a kroky. Věřím, že naši občané jsou rozumní a disciplinovaní a že forma doporučení může pomoci. Opravdu bych byla znepokojena zrušením výuky ve školách, protože takto už děti ztrácí velkou část vzdělávacího procesu. A trochu z jiného soudku – za všech okolností vždy a znovu opakuji, že úspěch ve volbách neznamená obsazení dobytého území. A zodpovědné hospodaření s každou svěřenou korunou musí být samozřejmostí.“