Dobrý večer, dnes je středa 24.4.2024
svátek slaví Jiří,
zítra Marek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Sejde z očí, sejde z mysli? V případě Davida Skřivánka (na snímku) to až tak úplně neplatí. Přestože totiž v Prostějově jako hokejista nezanechal zase tak výraznou stopu, hodně se následně podepsal pod úspěchy zdejších Jestřábů. Jako kondiční trenér totiž řadu borců posunul dál. Na Hané takto spolupracoval s dospělými i s mládeží, připravoval je na sezónu, pracoval na jejich vytrvalosti, rychlosti, síle. To už je ale nyní pryč. A přestože nadále zůstává v kontaktu s šéftrenérem mládeže SK 1913 s Filipem Smejkalem, zdá se, že jeho prostějovské angažmá je jinak definitivně minulostí. Stejně jako hráčská kariéra, která v roce 2015 skončila právě v Prostějově.

 

* Vy jste skončil s hokejem v roce 2015. Vzpomínáte doteď na období hráčské kariéry, či již vše berete jako uzavřenou minulost?
„Už to vůbec neřeším. V té době, co jsem končil s hokejem, mi to bylo trochu líto, protože jsem tomu věnoval spoustu času. Jako mladý čtrnáctiletý kluk jsem odešel za hokejem do Prahy, hrát za Spartu. A už odmala jsem tedy vyrůstal pryč od rodiny. Ale když se teď ohlédnu zpátky, tak vůbec toho kroku ani ničeho dalšího nelituji. Myslím si, že jako kondiční trenér mohu v České republice dosáhnout mnohem větších úspěchů než jako hráč. Nebyl jsem až tak talentovaný. Rovnou bych chtěl taky říct, že jsem rád, že mi Prostějov pomohl v kondičním trénování a k tomu, abych se dostal i k vrcholovým sportovcům. Do té doby jsem dva roky pracoval jako osobní kouč a díky Prostějovu jsem mohl nakouknout do vrcholového sportu.“
* Donedávna jste spolupracoval právě s LHK Jestřábi Prostějov. Trvá v nějaké formě i nadále, nebo definitivně skončila?
„S elhákáčkem jako klubem nespolupracuji, mám tam ale čtyři kluky, které jsem teď připravoval individuálně. Byli to Tomáš Jandus, Petr Krejčí, František Hrdinka a Matěj Novák, s nimi jsem spolupracoval teď přes léto. Ale je to úplně mimo klub.

* A ta oficiální spolupráce s klubem skončila jak?
„Vyprchalo to…“
* Vyprchalo?
„Tak já jsem měl první rok smlouvu pouze na jednu sezónu. Pak jsme se s majitelem domluvili na prodloužení na dva roky. Dá se říct, že po Novém roce jsem byl rozhodnutý, že to bude má poslední sezóna v Prostějově a že se budu chtít přesunout do Prahy.“
* A ze strany klubu tam nebyl zájem na další spolupráci?
„Komunikoval jsem s panem Vykoukalem a říkal mu, že už potřebuji posun. Teď jsem navázal i spolupráci s agenturou EHS, kde figurují Michal Sivek s Vladimírem Vůjtkem mladším. Ti zastupují i hráče z NHL a díky nim budu teď moci připravovat i hráče z české reprezentace. Aktuálně tak trénuji třeba Dominika Simona.“
* K jakým dalším hráčům jste se v kondiční přípravě dostal?
„Spolupracuji s kluky v Českých Budějovicích, kteří mají agenturu, v níž připravují na sezónu třeba Romana Willa, Milana Gulaše, Petra Kváču, tedy opravdu slavná jména. A já osobně mám na starost již zmíněného Dominika Simona, ale i Matouše Venkrbce, Miroslava Holce a letos jsem chystal také Honzu Hrušku, který hrával léta za Kometu Brno a nyní je ve Vítkovicích.“
* Když to vezmu obecně, jak důležitý je individuální přístup u kondiční přípravy? Přece jak se říká, není hráč jako hráč…
„Obrovsky. V ideálním případě by měla proběhnout diagnostika každého hráče. A pomocí toho nedostatku, který se při diagnostice objeví, by se pak měl nastavit individuální plán a náplň tréninku pro každého zvlášť. Ta týmová suchá, pokud všichni hráči dělají totéž, tak není úplně ideální, protože ne každý na to je připravený. Ať už z hlediska síly, nebo rozsahu pohybu. Protože někdo potřebuje pracovat více na výbušnosti, někdo zase na kondici…“
* Je tedy z vašeho pohledu velkým problémem, že hráčům nyní kvůli koronaviru často chybí týmová letní příprava?
„Nemyslím si. Když se třeba podíváme do nejlepších hokejových lig světa, třeba NHL, nebo KHL, tak ti hráči se tam připravují individuálně se svými kondičními trenéry. Jak jsem říkal, v návaznosti na diagnostiku jim pak tito trenéři mohou připravit nejlepší možný program doslova na tělo. Pokud vezmu, že jste kondičním trenérem v týmu a tam máte na starost pětadvacet hráčů, tak je to nereálné. Proto si taky myslím, že výkonnost hráčů a kvalita soutěží v České republice, pokud se mají zlepšit, tak je individuální kondiční příprava dobrou volbou.“
* Letní příprava, to je často plavání, tenis nebo florbal. Je podle vás nějaký sport ideální pro hokejové hráče na přípravu?
„Řekl bych, že tenis.“
* Z jakého důvodu?
„Při tenisu je důležitá rychlá změna směru, místo na puk se soustředíte také na míček. Musíte také řešit situace na malém prostoru. Ve fotbale máte přeci jen větší hřiště. Kromě tenisu je to ale třeba také squash, řekl bych ještě badminton a beachvolejbal. Určitě z hlediska změn směrů, zaměření na výbušnost nebo rychlost.“
* Kdysi jste se zmiňoval, že přístup ke kondiční přípravě a letní suché je v České republice úplně jiný než v zahraničí. Co třeba změnit, v čem se polepšit?
„Řekl bych, že kluby u nás by se neměly bát najmout na tuto oblast specialisty. Každý rozumí něčemu jinému. Máte třeba fyzioterapeuta, který se stará o to, aby hráči nebyli zranění. Čemuž můžete předcházet i tréninkem mimo led. Pak máte samozřejmě hokejové trenéry, kteří se věnují taktice a technickým dovednostem. I ta kondiční příprava by měla být dělaná odborníkem. Když se podíváme na nejlepší týmy v zahraničí, tak ty mají vlastní kondiční trenéry, nechávají jim volnost, důvěřují jim. Kdežto v České republice nemáme ještě tolik důvěry ve specialisty. Kolikrát vidíme hlavní trenéry, že si do toho nechtějí nechat povídat. Důvěřují svým zkušenostem z hokejové kariéry, co dělali před třiceti lety.“
* Je tedy z vašeho pohledu role kondičních trenérů v České republice podceňovaná?
„Myslím si, že určitě ano.“


DAVID SKŘIVÁNEK

* narodil se 8. února 1993 v Brně
* bývalý hokejový obránce, v současnosti kondiční trenér
* s hokejem začal v brněnské mládeži, později se přesunul do pražské Sparty
* příležitost v tamním „áčku“ nedostal a přesunul se do Prostějova
* v roce 2015 s hráčskou kariérou skončil a stal se z něj kondiční trenér
* o dva roky později se stal kondičním trenérem Jestřábů
* během letoška se postupně z dění v Prostějově stáhl, nyní působí v Praze a na dalších místech ČR
* aktuálně pracuje na přípravě řady extraligových hráčů
zajímavost: mezi jeho svěřence patří taky Matouš Venkrbec, donedávna prostějovský kapitán

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...