Dobré dopoledne, dnes je pátek 29.3.2024
svátek slaví Taťána,
zítra Arnošt
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

19 netopilUž řadu let vládnou prostějovští raftaři pevnou rukou (spíš pevným pádlem) veškeré konkurenci v České republice a patří také do absolutní mezinárodní špičky. Lví zásluhu na tom má kapitán, manažer, trenér a coby veterán stále aktivní závodník Raft teamu Tomi-Remont Zbyněk Netopil. PROSTĚJOVSKÝ Večerník ho zkraje nové sezony vyzpovídal nejen na čistě vodácká témata, ale
zabrousil rovněž do jiných zajímavých oblastí...

 

 

 

 Prvními závody se rozjel raftařský rok 2013. Jak jste vstup do sezony zvládli?

„Jedním slovem řečeno výborně! Máme za sebou skoro všechny domácí závody ve sjezdu včetně tradiční akce O pohár primátora města Prostějova, který jsme coby mistrovství republiky opět pořádali ve Špindlerově Mlýně. Nejen v této soutěži, ale vlastně ve všech dosud odjetých jsme vyhráli v podstatě všechno, co se dalo. V každé kategorii od mužů přes ženy, juniory a juniorky až po veterány! Většinou používám obrat, že lepší výsledky, než máme, už ani mít nemůžeme, ale tentokrát to platí opravdu stoprocentně. Takže jsme se startem do nového roku maximálně spokojeni.“

Má letošní sezona nějaký velký vrchol?

„Jednoznačně jím bude listopadové mistrovství světa na Novém Zélandu. Již loni si účast zajistily naše posádky žen i mužů, teď před nedávnem dovedly kvalifikaci do úspěšného konce naše juniorky a co se týká juniorů i veteránů, v těchto kategoriích máme nominační boje rozjeté tak slibně, že naše vedoucí lodě těžko někdo předstihne. Tím pádem by na Zélandu měl Českou republiku zastupovat výhradně Prostějov, což je pro oddíl Tomi-Remont super. Rád bych touhle cestou poděkoval za podporu nejen našemu titulárnímu partnerovi Tomi-Remont, ale též primátorovi Miroslavu Pišťákovi, jenž zaštítil výše zmíněný závod ve ´Špindlu´, stejně jako dalším sponzorům Alika, SV Catering a Pivovar Zubr.“

 Jak dlouho už vlastně dominujete tak výrazným způsobem raftařskému sportu v České republice?

„Možná už nějakých deset let... Svědčí o tom nejen drtivá většina získaných národních titulů za tuhle dobu, ale také skutečnost, že na mistrovství světa každé dva roky pravidelně jezdí reprezentovat právě posádky našeho klubu. Jedině v roce 2007 jsme na mistrovství světa neměli muže i ženy, pouze jednu loď. Jinak na vrcholné mezinárodní akce v podstatě nenecháme sportovní cestou jezdit členy jiných oddílů.“

 Vedle svého vedoucího postavení v prostějovském klubu jste i manažerem a trenérem české reprezentace v raftingu. Je náročné shánět na váš spíše okrajový sport peníze?

„Je to hodně složité a v posledních letech stále těžší. Třeba letošní mistrovství světa na Novém Zélandu logicky vychází hrozně draho. Uhradit letenky, ubytování i veškeré ostatní náklady na tamní pobyt pro výpravu pětatřiceti lidí, to přijde fakt na spoustu peněz.“

 Jak se vůbec díváte na současný systém dotování sportu ze strany státu, potažmo měst a obcí?

„Dřív šly peníze do sportu přímo ze Sazky, zatímco nyní putují nejprve do státní kasy, odtamtud coby výtěžek loterijních a hazardních her do měst a obcí, jejichž vedení rozhoduje o využití těchto financí. Doporučení je sice takové, že by tyhle peníze měly jít do sportu, jenže zdaleka ne všude to tak funguje. Například město Prostějov dotuje sportovní oddíly pouze částí daných prostředků, zatímco zbytek využije na zcela jiné účely, které zrovna považuje za důležitější. Tím pádem je sport nejen v našem městě, ale v celé republice trvale podfinancovaný, což se pochopitelně musí promítnout do jeho kvality a úrovně. Nemluvě o rekreačním sportování hlavně u dětí a mládeže, které každým dalším rokem strašně upadá.“

 Vidíte řešení současné neuspokojivé situace?

„Existují různé návrhy, jak stávající systém změnit tak, aby lépe fungoval a sport nebyl tolik bitý. Podle mě je nejlepší nápad ustavit samostatné ministerstvo sportu, díky čemuž by všechny související věci byly řešeny v daném resortu a finance by teoreticky neměly unikat jinam. Jenže zda se tahle varianta uskuteční a pokud ano, tak kdy, je zatím ve hvězdách. Zatím platí, že sporty, které nepatří k nejsledovanějším či preferovaným, přežívají jen díky tomu, že si samotní jejich vyznavači část své činnosti nebo celou platí sami. Třeba na zmiňovaný Nový Zéland pocestujeme za cenu toho, že si každý účastník české výpravy zaplatí zhruba polovinu veškerých nákladů. A nejsou to vůbec zanedbatelné peníze. Navíc by asi bylo ještě hůř, kdyby Zélanďané neměli na léto v plánu přípravu u nás, čehož jsme využili k domluvě o recipročním hrazení nákladů na ubytování, půjčení aut a podobně. Další štěstí je, že vodáci obecně vůbec nejsou na prachy a svůj sport opravdu milují. Tím pádem nutnost doplácet na své závodění tolik neřeší.“

 Plánujete na Novém Zélandu zase strávit delší čas a opět poznávat tamní krásnou přírodu?

„Samozřejmě. Zůstaneme tam ještě týden po závodech a máme v plánu navštívit jak známá místa vyhlášená svou nádherou, tak i méně frekventované lokality, o kterých se tolik neví a jsou třeba ještě krásnější. Pro mě osobně je Nový Zéland nejoblíbenějším místem na zemi, takže se moc těším. Podívám se tam už popáté. Tentokrát s námi možná poletí i olympijský medailista ve vodním slalomu z Londýna 2012 Vavřinec Hradílek, který přes firmu Red Bull plánuje na Novém Zélandu skočit nějaký atraktivní vodopád.“

 Vedle své vodácké vášně také velmi rád cestujete. Byl jste za poslední rok v nějaké zajímavé destinaci?

„Snad jedině před měsícem v Indii, kde jsme absolvovali takovou exhibiční akci - Kašmír Cup 2013. Byla to spíš show než skutečné závody, navíc tamní oblast je politicky dost nestabilní a de facto ve válečném konfliktu. Takže sjíždíte řeku a na březích hlídají stovky vojáků se zbraněmi, občas vidíte tanky, celkově nic příjemného. Organizátoři garantovali bezpečnost, tudíž strach člověk vyloženě nemá, ovšem že by šlo zůstávat úplně v klidu, to se tvrdit nedá. Na Nový Zéland se skutečně těším stokrát víc... (úsměv)“

 

 


 

 
kdo je Zbyněk Netopil

Závodník a kapitán Raft Teamu Tomi-Remont Prostějov se narodil 21. září 1960 v Prostějově. Závodně sportovat začal v osmi letech, zprvu se věnoval cyklistice a plavání. Kvůli vážnému úrazu v mládí musel rozvíjející se kariéru na rok přerušit, načež přešel k jachtingu a později ke kanoistice, od níž byl už jen krůček k raftingu. Jako mládežník dokázal vyhrát mistrovství republiky v cyklistické časovce družstev, v dospělosti přidal několik dalších titulů šampióna České republice v kanoistice a během své raftařské éry se aktivně podílel na četných mezinárodních úspěších mužských posádek včetně mnoha zlatých medailí z mistrovství světa či Evropy. Vedle závodnické kariéry byl a je činný také po funkcionářské stránce. Dělal například předsedu Tělovýchovné jednoty OP Prostějov či místopředsedu Českého svazu raftingu. Momentálně šéfuje oddílu Tomi-Remont, stále aktivně soutěží ve veteránské kategorii a vykonává funkci hlavního trenéra české raftařské reprezentace.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...