Dobré dopoledne, dnes je pátek 31.3.2023
svátek slaví Kvido,
zítra Hugo
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Jak být aktivní i před osmdesátkou? Zeptejte se Ivana Vikára. Bývalý středoškolský učitel se v 78 letech stal autorem své první knížky. Dílo s názvem Čehovická povídání hravě vypráví o životě na hanácké vesnici, o její minulosti. O veselých historkách i legendách. Proč ale zrovna Čehovice? Muži, který je původem z Trenčína, podle jeho slov přirostly k srdci.

 

„Dvanáct let jsem tam bydlel, měl baráček. Hrabal jsem se v různých materiálech, v archivu, pofotil jsem okolí. Výsledkem je tahle knížka,“ vysvětlil Ivan Vikár s tím, že ho baví se pátrat v archivech. Byl přitom důkladný. „Stáhl jsem si mapy, mám i všechny obyvatele, kde, kdo bydlel. I statistiky, které jméno se nejčastěji vyskytovalo. Byla to Františka,“ říká.
Část jeho knihy tak vznikla na základě skutečnosti, část zase na základě místních pověstí. „Nad Čehovicemi je takzvaný Prokůpek. Podle legendy tam byly staré Čehovice. Pravděpodobně to byla stará keltská osada. Pak se přestěhovali dolů, zabydleli se. Slavili první rok a jejich vůdce řekl: ‚Čeho více je nám třeba?‘ To je jedna z povídek, která má reálný základ. Ostatek je spíše má fantazie,“ uvedl muž, který si celkově Hanou velmi oblíbil. A nejvíc právě Čehovice, i když v knížce píše i o dění v Bedihošti nebo ve Skalce. „Je to klasická vesnice. Málo vesnic má náves tak zachovanou. Je to i proto, že hlavní cesta vede bokem,“ poznamenal. Vesnici ostatně chválí i v předmluvě.
K legendám patří i ta o nešťastné dívce, co se z lásky utrápila. A na místě, kde měla u bedihošťského cukrovaru skonat, rostl strom ve tvaru kříže. Na základě skutečné události naopak psal o prastaré koupi býka. „Našel jsem tam zápisy ze zasedání tehdejšího véboru z roku 1890. No, zajímavé čtení to bylo. Jedno o jedení býka jsem použil,“ říká s úsměvem. Přípravu knihy jich nepochybně provázelo hodně, snahu o vydání naopak téměř žádné. „V únoru jsem oslovil obec a nabídl jsem, aby spolupracovala při vydání. Reakce byla, že je to neoslovilo. Nakonec pomohl Globe systém, bývalý Autocont, který knížky rozdával klientům jako dárek,“ uvedl Ivan Vikár. Místo Čehovic se nakonec objevil jiný podporovatel, na vydání knihy přispěl prostějovský magistrát. Nezájem obce ho zklamal, přesto s vydáním uspěl a koncem srpna měl křest díla v Kulturním klubu Duha. „Není to na Magnesia litera. Prostě pán s penzí nemá co dělat,“ směje se autor.

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...