Dobré dopoledne, dnes je pátek 31.3.2023
svátek slaví Kvido,
zítra Hugo
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Jak vlastně zní moravská hymna? Tuto otázku si ještě za dob Československa položil brněnský básník Jan Skácel. A hned si na ni také odpověděl. „Je to ona chvilka ticha mezi českou a slovenskou částí československé hymny.“

Moravské písně vzniklé z ticha a hloubi srdce přijeli do Prostějova představit sourozenci Hana a Petr Ulrychovi a jejich Javory, které při této příležitosti doprovodila kapela Hradišťan v čele s Jiřím Pavlicou. Zájem o jejich společné vystoupení byl takový, že musel být přidaný jeden koncert. Minulé úterý 22. září tak mohli lidé zamířit hned na dva koncerty konané v prostějovském Společenském domě. Oba se u posluchačů setkaly s velkým ohlasem a ujít si je nenechal ani Večerník.

Sourozencům Haně a Petrovi Ulrychovým je dohromady 147 let a na pódiích společně vystupují už neuvěřitelných 56 let. Je téměř neuvěřitelné, že se za tu dobu jejich písně neoposlouchaly a zájem o jejich tvorbu stále neupadá. „Zatímco v sedmdesátých letech téměř všichni muzikanti poslouchali rádio Luxembourg a kopírovali západoevropské vzory, Petr Ulrych se vydal opačným směrem a vrátil se k moravské písni. A ukázalo se, že její síla je tak mocná, že dokázala lidem opět učarovat,“ ohlédl se primáš Hradišťanu Jiří Pavlica, který je zároveň též vystudovaný muzikolog.
Sám koncert zahájili sourozenci Ulrychovi svojí písni Nechoď do kláštera, velmi brzy se k nim u písně Ideál přidala také kapela Hradišťan. Zbytek akce se pak nesl zejména v rovině vzpomínání prolínané písněmi, které zásadním způsobem zasáhly hned několik generací posluchačů. Oba zhruba dvouhodinové koncerty zakončil nadšený aplaus ve stoje. „Obě kapely mám moc rád. Javory přináší krásný hlas Hany Ulrychové, který má v sobě hloubku i emoce. Hradišťan je zase typický nádherně zaranžovanou muzikou a oduševnělými texty. Hlavně se dá říci, že všichni, kteří se dnes sešli na pódiu, dělají hudbu s láskou a podle toho to také vypadá. Snad jen škoda akustiky v sále, ale s tím už člověk musel počítat,“ zhodnotil Karel Musil.
Společný koncert kapel Hradišťan a Javory v Prostějově se měl nejprve konat začátkem dubna, poté začátkem června a nakonec tedy proběhl ve druhé polovině září. Doprovázela ho mimořádná opatření související s aktuální situací kolem epidemie koronaviru. „Zatímco na odpolední koncert zůstalo pár míst volných, večerní koncert byl zcela vyprodaný. Posluchači byli rozděleni do jednotlivých sektorů, jsme rádi, že všichni bez výjimky dodržovali opatření a nezapomněli si vzít roušky,“ konstatoval za organizátory Martin Tichopádek z pořádající agentury MUSIC MEDIA. Prostějovský dvojkoncert slavil velký úspěch. „Pokud Pán Bůh dá, tak se Hradišťan společně s Javory sem příští rok opět vrátí,“ slíbil Tichopádek.

 

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...