Dobré poledne, dnes je pondělí 6.12.2021
svátek slaví Mikuláš,
zítra Ambrož a Benjamín
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Socha Tomáše G. Masaryka stojí před prostějovskou radnicí. Je však ještě něco, co spojuje osobu prvního československého prezidenta s naším „hanáckým Jeruzalémem“? Odpověď na tuto otázku najdou zájemci na výstavě Masaryk a Svatá země, která bude k vidění ve Špalíčku prostějovského muzea.


Výstava „Masaryk a Svatá země“ pojednává na 15 informačních panelech o vztahu Tomáše Garrigua Masaryka k židovské komunitě a o podílu jeho syna Jana Masaryka na vzniku Státu Izrael. „Blíže seznamuje s cestou prvního československého prezidenta na území Izraele tehdejší Palestiny, kterou podnikl na jaře roku 1927. Jednalo se o vůbec první návštěvu oficiální hlavy státu v této zemi. I přestože ji Masaryk deklaroval jako cestu soukromou, a dokonce ji podnikl tajně pod jiným jménem, pro místní obyvatele měla hlubší význam a nikdy na ni nezapomněli. Jejich nadšení je vidět i na mnohdy dosud nepublikovaných fotografiích, které jsou na panelech ke zhlédnutí,“ představil výstavu Filip Gregor, historik prostějovského muzea a kurátor výstavy.
Kromě vlastní cesty ale výstava také osvětluje vývoj Masarykova vztahu k židovské komunitě a přelomové historické milníky ve vzájemných vztazích; jmenovitě vznik Státu Izrael, v němž nezastupitelnou a klíčovou roli na mezinárodním poli sehrál Jan Masaryk a československá diplomacie.
Výstava je realizována ve spolupráci s Velvyslanectvím Státu Izrael, statutárním městem Prostějov a spolkem Hanácký Jeruzalém a je přístupná až do 29. listopadu ve výstavních prostorách Muzea a galerie v Prostějově v budově Špalíčku, Uprkova 18.

 

 

KDY: ČTVRTEK 1. ŘÍJNA, 18:00 HODIN
KDE: GALERIE ŠPALÍČEK, UPRKOVA 18, PROSTĚJOV

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...