Dobré odpoledne, dnes je pondělí 6.12.2021
svátek slaví Mikuláš,
zítra Ambrož a Benjamín
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Krásný počin si na své konto připsali koničtí skauti. Ti aktuálně slaví jubilejních 100 let od založení. Takové kulatiny samozřejmě vybízí k velké oslavě, ta byla ale v podání skautů v minulém týdnu opravdu ohromná. V zámku totiž uspořádali výstavu, jejímž prostřednictvím veřejnost seznamují se svou činností, minulostí i současností. A protože skautům se na Konicku daří dobře, byla ze čtvrteční vernisáže obrovská událost, na kterou se nahrnuly desítky zájemců. Samotná oslava pak proběhla v sobotu 12. září, a taktéž se povedla na jedničku.

 

„Dcera chodí do Skautu a já před mnoha lety taky. Výstava je úžasná, obdivuji je, hlavně vedoucí a děti, že je baví něco jiného než jen telefony,“ ocenila jedna z návštěvnic Lenka Blahušková. Že se nejedná o obyčejnou výstavu, bylo zřejmé už u vchodu do zámeckého sálu. Nacházely se tam prapory, dále také označení skautů v dalších evropských zemích, nechyběla samozřejmě ani fotografie Antonína Benjamina Svojsíka, zakladatele českého skautingu. Hlavní sál pak doslova ohromil, v jednom z jeho rohů návštěvníci našli skautský stan i se stejnokrojem. „Stan jsme tu ještě neměli. Sama jsem byla zvědavá, co vše přinesou. Neměla jsem představu, jak taková výstava může vypadat, ale stan mě překvapil,“ připustila Lucie Krejčí z Městského informačního střediska v Konici.
Co naopak tolik nepřekvapilo, bylo obrovské moře fotografií a kronik zdejšího oddílu. Stejně tak skautské šátky včetně těch zcela nových a vlajky. „Snažili jsme se udělat průřez naší historií a naší činnosti. Můžete vidět fotky z činnosti, kroniky, také nějakou skautskou literaturu,“ vysvětlil Jaroslav Hirt, zástupce vedoucího oddílu. Ten se během let utěšeně rozrostl, i když nejdříve nacisté a později komunisté činnost Junáka zakázali. „Nyní máme pětačtyřicet dětí a dospělých je nás tady zhruba dvacet. Dětí je dost, vedoucích je ale málo,“ posteskl si Hirt, který také vyjádřil přání pro budoucnost. „Ať se drží, ať se někdo ujme vedení, aby to tady nezaniklo. Věřím, že to bude pokračovat. A takový můj tajný sen je nová klubovna, ale je to otázka času a peněz,“ vysvětlil.
Čtvrteční vernisáž nabídla rovněž občerstvení, zčásti domácké v podobě slaných pizza šneků, nechyběly zákusky. Hudební doprovod obstarala Pavla Ashenbrennerová, která ukázala, že neumí hrát jen na kytaru, ale taky na piano. „Je to tady super. A jsem moc ráda, že oddílu skautu v Konici funguje,“ konstatovala závěrem Blahušková, mezitím co kolem pobíhaly děti a dorost. Společně pak přítomní zkoumali kroniky, vzpomínali na tábory a občerstvovali se. Nebyli však sami, kdo na zámek zavítal. „Potěšilo mě, že dorazil místostarosta města. Je dobře, že je tady i jeho zástupce a je vidět podpora skautům,“ uzavřela Lucie Krejčí.

 

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...