Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 30.3.2023
svátek slaví Arnošt,
zítra Kvido
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Tohle je neobyčejný příběh! V úterý 8. září večer byla na programu ČT2 k vidění premiéra dokumentárního filmu Heliosm, který se zaměřil na strhující osud původně amatérského fotografa slunečního zatmění Miloslava Druckmüllera.

Ten způsobil světový průlom ve výzkumu Slunce. Za jeho vznikem stojí prostějovští filmaři ze společnosti Cine4net.

Zástupci prostějovské společnosti Cine4net jsou již dvojnásobnými držiteli Ceny Olomouckého kraje v oblasti filmu, které obdrželi nejprve za dokument o divadelním spolku Historia a následně za snímek o malíři Janu Köhlerovi. Jejich posledním projektem je portrét Miloslava Druckmüllera, jehož fotografie úplných zatmění nabídly vědě nový fascinující pohled na Slunce.
„Co bylo v případě profesora matematiky na brněnském VUT Miloslava Druckmüllera zpočátku jen osobním koníčkem provozovaným o dovolených, změnilo se díky jeho vytrvalosti a invenci ve spolupráci s vědci celého světa i NASA a také ve slavné vizuálně fascinující záběry,“ představil snímek režisér Ondřej Sovík.
Projekt byl loni prezentován také na portálu hithit.com, kde se na něj od 287 dárců podařilo vybrat celkem 435 870 korun. Nedávno se jeho koproducentem stala také Česká televize, která ho v průběhu druhého zářijového týdne rovněž představila na své obrazovce.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...