Dobrý večer, dnes je čtvrtek 30.3.2023
svátek slaví Arnošt,
zítra Kvido
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Hned dvojnásobný kulturní zážitek čekal na ty, kteří si uplynulý pátek našli cestu do kulturního klubu Duha. Krátce po sedmnácté hodině se totiž konala vernisáž dvou autorů pojímajících umění rozdílně. Představit se přišel Milan Samochin, fotograf z Prostějova, pro něhož to byla první samostatná výstava. A přítomný byl rovněž se svou expozicí veršů a obrázků Ivan Vikár. Duha tak spojila dvě výstavy – Poezie kolem nás a Mojí krajinou – v jednu. A poskytla tím návštěvníkům nevšední uměleckou symbiózu.

 

Duha a zejména ale Jiří Andrýsek moderující výstavu zažili také jednu premiéru. „Nejdůležitější je též to, že se zde poprvé v mém životě křtí kniha. Bude to premiéra pro mě. Myslím, že se toho dobře zhostíme,“ uvedl Jiří Andrýsek směrem k Ivanu Vikárovi. Právě jeho titul Čehovická povídání byl pokřtěna sektem. A zároveň tento počin autora pochválen. „Finančně jsme podpořili vydání knížky.

Sama jsem jednu dostala s věnováním. Taky jsem se dívala, myslím, že neprohloupíte, když si ji zakoupíte,“ svěřila se přítomným náměstkyně prostějovského primátora pro oblast kultury Milada Sokolová. „Výstava je to trochu provokační, protože útočí na některé citové záležitosti. Ale je to svým způsobem i cíl,“ vyjádřil se pak k obrazové i textové části své poloviny výstavy Vikár.
Pozornost pak vzbudily také snímky Milana Samochina. Ten se zaměřuje zejména na krajinu, na řadě snímcích nechyběla voda, většinou v pohybu. „Krajinářská fotografie se fotí s podmínkou. Já jako autor musím být přesvědčený, když tu fotku udělám, že pro diváka musí být lepší, než kdybych ho tam dovedl při focení. To je prvořadý argument dobré krajinářské fotografie,“ ozřejmil přítomným Jiří Andrýsek. Fotky Samochina každopádně zaujaly i jeho kolegy. „Má velký cit pro světlo, pro kompozici. A jak říkal už tady Jirka, tak má talent zachytit atmosféru na místě,“ poznamenal další přítomný fotograf Tomáš Coufal který autora a jeho dílo zná.
Obě výstavy trvají po celý měsíc září.

 

 

 

 

 

 

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...