Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 5.10.2023
svátek slaví Eliška,
zítra Hanuš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Možná je to jen náhoda. Nelze však přehlédnout, že spolu s tropickým počasím uplynulých dní se na Prostějovsko přesunula také kultura typická spíše pro jižní než střední Evropu. Zatímco donedávna lidé na zámku v Plumlově mohli vyrazit na Veroniku Žilkovou ve hře španělského spisovatele Lope de Vegy, ani ten v Čechách pod Kosířem v tomto ohledu nezůstal pozadu. V pátek 21. srpna nabídl Španělský večer, kterým provedl známý herec a moderátor Tomáš Hanák. U toho prostě Večerník nemohl chybět.

 V zámecké oranžerii se sešlo více než sto uměnímilovných diváků. Vzhledem k tématu setkání bylo příhodné, že si některé z dam s sebou přinesly bohatě zdobené vějíře, ti ostatní pro víření stojatého vzduchu ve vyhřátém skleníku využívali alespoň vytištěný program.
Pro všechny byla připravena nejen ochutnávka jihoamerických vín, ale také opojný koktejl básnického slova, temperamentní hudby a ještě žhavějšího tance. „Předpokládanou kapacitu jsme bez problémů naplnili, takže jsme určitě spokojeni,“ usmíval se kastelán zámku Martin Váňa a kvitoval účast na akci, na níž bylo možné potkat i další známé tváře prostějovského kulturního a společenského života. „Na ukázku flamenca jsme se už byli podívat přímo ve Španělsku a byl to strhující zážitek. Sem jsme to měli výrazně blíž, takže jsme nemohli chybět,“ svěřila se například advokátka Eva Váňová.
Představení Vracím se pro svá křídla bylo úvodním vystoupením letošního festivalu Ibérica, který se obvykle koná v Brně i v Praze na přelomu června a července. Kvůli koronaviru pořadatelé přesunuli přehlídku na konec prázdnin a rozšířili ji do dvou dalších míst. Jedním z nich se staly právě Čechy pod Kosířem.
Večerem provedl známý herec a moderátor Tomáš Hanák, který přečetl různorodé texty básníka F. G. Lorky. Ten v poezii plné slunce, citronů a květů jasmínu mimo jiné sám sebe představil jako „krotitele ponurých motýlů“ a „svoji“ Granadu jako „město lásky a zahálky“.
Mluvené slovo bylo doprovázeno vkusným kytarovým doprovodem Petra Víta, který je zároveň uměleckým ředitelem festivalu Ibérica. Ostatně nikoliv náhodou tento profesor brněnské konzervatoře za dlouholetou propagaci španělské kultury obdržel před šesti lety od španělského krále dona Juana Carlose I. Čestný kříž řádu za občanské zásluhy.
Zvuky kytary doplněné o perkuse izraelského hudebníka Azara Abou nemohly chybět ani při ukázkách flamenca v podání madridské rodačky Virginie Delgado. „Ze všeho nejvíc mi to přišlo jako tanec pyšné a hrdé ženy, která ovšem absolutně neví, co chce. Na jednu stranu vás láká a dráždí, na druhou stranu vám uniká, a ještě na vás dupe,“ zhodnotil Martin Lukeš.
Nyní se vše na zámku v Čechách pod Kosířem již chystá na další akce spojené s letošními oslavami 200. výročí narození Josefa Mánesa. Už v sobotu 5. září se ve velkém sále zámku bude konat koncert nazvaný Mánesovy obrazy v hudbě. Vše pak vyvrcholí o týden později, kdy v rámci dnů evropského dědictví bude uvedena autorská divadelní hra Obrázky ze života Josefa Mánesa.

 

 

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...