Dobré dopoledne, dnes je pátek 30.9.2022
svátek slaví Jeroným,
zítra Igor
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Myslíte si, že Prostějov dokonale znáte? Abyste se nemýlili. Dozvědět se řadu zajímavostí o našem městě budete moci během zářijových Dnů evropského dědictví. Postupně se lidem otevřou jindy zapovězené prostory kina Metro 70, krytu civilní ochrany, radniční věže, interiérů radnice i Národního domu, kostela Povýšení sv. Kříže, sladovny Castello a v neposlední řadě také komentovanou prohlídku na téma barokní synagogy. „Je skvělé, že můžeme opět zpřístupnit různá zajímavá místa v Prostějově, na která se obvykle lidé nedostanou, návštěvníkům. Je to podruhé, co je v takovém rozsahu otvíráme veřejnosti,“ těší se náměstkyně prostějovského primátora Milada Sokolová. Vše proběhne v rámci projektu „Evropské dny dědictví“.

V kinosále jsou záchody

Start je naplánován na sobotu 5. září od 10:00 hodin prohlídkou kina Metro 70 a jeho zákulisí. Sraz účastníků bude u hlavního vchodu kina. „Budova kina je v kontextu kulturních stánků věnovaných filmu v Česku v mnoha směrech ojedinělá. Představuje kvalitní architekturu sklonku šedesátých let dvacátého století, v současné chvíli je jednou z deseti významných staveb Olomouckého kraje řešených v rámci projektu Národního památkového ústavu zaměřeného na moderní architekturu. Objekt realizovaný v letech 1965 až 1969 dle projektu brněnského architekta Zdeňka Michala je variací na jeho starší návrh kina Hvězda v Uherském Hradišti. Vedle toho, že se jedná o Prostějovanům dobře známé kino, je v budově umístěný i kryt civilní ochrany. V rámci prohlídky nahlédnete jak za plátno, tak zjistíte, že v kinosále se například nachází několik toalet,“ navnadila ředitelka kina Barbora Kusca Prágerová.

Víte, že je na Husáku kryt?

Hned následující den, tedy v neděli 6. září opět od 10:00 hodin lidé budou moci projít krytem civilní ochrany na Husově náměstí, kam se člověk skutečně jen tak nepodívá. Sraz je u hřiště školy na Husově náměstí. Součástí akce je i komentovaná prohlídka výstavy Barokní synagogy v českých zemích, jež se bude konat ve čtvrtek 10. září od 16:00 hodin v Galerii Špalíček prostějovského muzea.

Haná jako na dlani

V sobotu 12. září bude od 13:00, 14:00 a 15:00 hodin přístupná radniční věž, takže lidé budou moci na Prostějov popatřit z výšky. To samé nastane i následující neděli 13. září od 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 hodin. „Náměstí uvidíte jako na dlani, pokud bude dobrá viditelnost, ukážeme si hřebeny Jeseníků, Drahanskou vrchovinu, jižní část Prostějova a dohlédneme i do průmyslové zóny. Po cestě nahoru si budete moci prohlédnout i Prostějov ve fotografiích a výtvarně vyvedenou radnici očima dětí,“ láká Jana Gáborová, referentka vnějších vztahů prostějovského magistrátu. Ten samý den od 9:00 hodin bude možné navštívit secesní interiéry prostějovské radnice. Sraz účastníků je před budovou radnice, kapacita prohlídek radnice je 20 osob, věže 12 osob, objednaní zájemci mají přednost. Rezervace budou přijímány na bezplatné lince magistrátu 800 900 001 v provozní dobu. Už o dva dny dříve se budete moci zúčastnit komentované prohlídky v galerii Špalíček, která ve čtvrtek 10. září od 16:00 hodin představí Barokní synagogy v českých zemích.

Zákoutí Národního domu i hlavního kostela

Ve stejný den, tedy v neděli 13. září dojde řada i na národní kulturní památku, kterou je prostějovský Národní dům. „Komentovaná prohlídka divadelní části bude doplněná pohledem i do zákulisí. Nevšedním zážitkem jsou prohlídky všech secesních salonků, které si do dneška zachovaly svoji původní podobu. Zahájení komentované prohlídky je ve 13:00 hodin u hlavního vchodu do divadla na Vojáčkově náměstí. Prohlídka potrvá hodinu,“ nastínila ředitelka Městského divadla Jana Maršálková s tím, že návštěvníci se budou moci do Národního domu ještě vrátit v neděli 20. září ve stejný čas.
V seznamu prostějovských památek samozřejmě nemůže chybět ani hlavní kostel Povýšení svatého Kříže. Tajemnými zákoutími gotické památky provedou studentky Střední odborné školy podnikání a obchodu v sobotu od 14:00 a 15:00 hodin. V chrámové lodi bude při této příležitosti volně přístupná výstava starých ornátů, které byly od 50. let skryty očím veřejnosti. Ve 13:00 hodin proběhne komentovaná prohlídka s odborným výkladem prostějovského faráře.

Tragický osud rodiny Winterů

Vše se uzavře v sobotu 26. září od 14:00 hodin, kdy zájemci zamíří do sladoven Castello. „Sladovnu v Blahoslavově ulici založili v devatenáctém století bratři Winterové. Své produkty prodávali hlavně do Bavorska a Ameriky. Ve své době byla jednou z největších a nejlépe vybavených v Evropě. Část rodiny původních majitelů prchla před nacisty do Anglie, Bruno Winter se svou druhou ženou spáchali den před nástupem do transportu sebevraždu, syn Kurt Winter byl zatčen gestapem a následně zavražděn v koncentračním táboře,“ připomněla Jana Gáborová z pořádajícího spolku Hanácký Jeruzalém a tím nejlepším možným způsobem tak pozvala všechny zájemce na vrchol bohatého programu akce Brány památek dokořán v rámci Evropských dnů dědictví.

 

 

 

Speciální příloha ŽIVOT VE MĚSTĚ vychází jako součást tištěného vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku v pondělí 10. srpna

 

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...