Dobrý podvečer, dnes je pátek 3.12.2021
svátek slaví Svatoslav,
zítra Barbora
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Deset let se rok co rok na zámku v Plumlově pořádal dvoutýdenní divadelní workshop. Jeho uvolněnou atmosféru připomněl cyklus hned sedmi představení komedie Ženy a sluhové. S ním přijela do Plumlova známá herečka Veronika Žilková, která celý sympatický projekt zaštítila. Premiéra hry se konala ve čtvrtek 13. srpna, poslední uvedení je naplánováno na nadcházející středu 19. srpna.

 

Komedie spisovatele Lope de Vegy dala vzpomenout na doby starého a již zmizelého Španělska, kdy ženy byly střeženy jako poklad a muži se honosili ctí být jejich rytíři a ochránci. Příběh vášnivých sester Luciany a Violante, kterým se dvořili urození nápadníci, ale ony našly zalíbení v jejích sluzích, však jasně ukázal, že ženská krása a lstivost si už tehdy hravě poradily s mužskou ješitností a zabedněností.

Nedávno objevenou hru ve verších do češtiny čtyři roky překládal Cyril Navrátil. Jeho maminka Veronika Žilková celý projekt pak vzala pod svá křídla a zároveň si v něm zahrála jednu z rolí. Doplnilo ji hned kvarteto absolventů plumlovské ZUŠ. „S nápadem uvést hru tady u nás v Plumlově přišel Pepa Koudelka. Je to ochotník, který u nás vystupuje třeba v pohádkových prohlídkách zámku a zná se s Agátou Hanychovou. Díky tomu se do projektu vložila Veronika Žilková i herci kolem ní a také lidé se vztahem k plumlovskému zámku. Všichni se v Praze dali dohromady a zkoušeli u Veroniky Žilkové na zahradě. Když se o projektu dozvěděla třeba Dana Pešková, která profesionálně působila v divadlech v Brně, tak jí bylo jasné, že u toho prostě nemůže chybět. A podobně to měli snad všichni, kteří tu dnes vystupují,“ prozradila Večerníku plumlovská starostka Gabriela Jančíková, jejíž dvě dcery si ve hře rovněž zahrály. Zatímco pro šestnáctiletou Marii to byla první z výraznějších divadelních zkušeností, o čtyři roky starší Ladislava už je relativně zkušenou herečkou působící aktuálně ve stálém angažmá v šumperském divadle.
Premiéra hry se konala ve čtvrtek 13. srpna a přilákala pozornost tří stovek diváků. V další dny už byla návštěvnost o něco slabší, nicméně určitě se dá říci, že celý projekt zámecké nádvoří dokázal oživit naprosto originálním způsobem. „Moc se mi líbilo, jak herci pracovali s prostorem na zámku i před ním. Ocenil jsem třeba i to, že přestože byli často od diváků poměrně dost vzdáleni, stále jim bylo dobře rozumět. Téma hry plné lásky, intrik a nedorozumění bylo rovněž atraktivní, ale musím se přiznat, že jsem se v ději poněkud ztrácel. A na to, že se mělo jednat o komedii, jsem se zas až tolik nezasmál,“ zhodnotil jeden z diváků.
Jisté je, že se zřejmě už nikdy nebude opakovat příležitost vidět na vlastní oči tento zcela výjimečný projekt. Pokud jste ji dosud nevyužili, máte šanci ještě dnes a po další dva následující dny. O tom, že divadlo na plumlovský zámek skutečně patří, se pak budete moci přesvědčit také v sobotu 22. srpna, kdy na něj zavítá Divadelní soubor Temno z Týniště nad Orlicí se hrou Duchařina.

 

 

 

 

 

 

 

 

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...