Dobré dopoledne, dnes je pátek 31.3.2023
svátek slaví Kvido,
zítra Hugo
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Novou radnici, kostel Povýšení svatého Kříže i historické centrum. Tyto možnosti mají při zájmu o prohlídku Prostějova turisté. Do terénu je berou studentky a studenti SOŠPO, kteří se specializují na průvodcovskou činnost.


A pro jednu z těchto prohlídek se rozhodl asi tucet lidí během uplynulé neděle. Vybrali si prohlídku středu města a k hloučku se pak připojil také kolega studentky-průvodkyně Terezy Kaštylové, který se naopak návštěvníků radnice nedočkal. „V Prostějově trefím. Ale očekávám, že se dozvím něco nového. Zjistila jsem například, že tohle byla Živnobanka. Ani můj muž to nevěděl, jsme vděční za obohacující informace,“ poznamenala paní Ludmila, jedna z účastnic.
Během prohlídky centra si zájemci střihli kolečko okolo zámku, dále Kravařovu ulici, zajímavosti se dozvěděli také na náměstí. A právě tam u sochy prvního československého prezidenta prohlídka začala. Mladá průvodkyně nejprve v krátkosti vylíčila historii města a zabrousila krátce do jeho současnosti. Následovalo už povídání o nové a staré radnici, padala jména jako Kepka a Nedělník. Sympatické pak bylo, že ve známých rodácích z Prostějova neopomněla i jiná jména. „Z města pochází například známí herci Milena Dvorská a Ladislav Županič, či olympionička Věra Chytilová,“ zanotovala Tereza Kaštylová. Paní Ludmila ani jiní účastníci pak určitě nebyli zklamaní, během půlhodinové prohlídky se dozvěděli zajímavostí a perliček dost a dost. A to nejen o architektuře.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...