Dobré dopoledne, dnes je středa 1.12.2021
svátek slaví Iva,
zítra Blanka
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Dvacet, třicet, v nejlepším případě čtyřicet lidí. To je obvyklá účast na většině vernisáží v prostějovském muzeu. Čtvrtek byl ale jiný, tak moc, jak se jen dá představit. Největší sál muzea v patře byl totiž naplněný k prasknutí stejně jako ten vedlejší. Lidé se zkrátka do místa konání nové vernisáže nevešli. Kdo nebo co všechny tak zaujalo? Malíř Miroslav Šmíd a jeho dílo.

Umělec, který je zároveň archeologem a v minulosti zastával také post ředitele Muzea a galerie Prostějov, přitáhl obrovské množství svých známých, přátel, kolegů nebo i těch, kteří se uměním zabývají. Měli přitom co obdivovat, k vidění bylo jeho celoživotní dílo, tedy obrazy z půlky osmdesátých let i letošní.

Přestože je Miroslav Šmíd, dnes čerstvě sedmdesátiletý umělec, zejména mezi vrstevníky známý, dočkal se jedné premiéry. Jednalo se totiž o jeho první samostatnou výstavu v prostějovském muzeu. „Jsem dlouhá léta obdivovatelkou, jsem tedy velmi ráda, že se to podařilo. Myslím si, že je to takový průřez tvorbou, každý si tu najde svoje. Podařilo se také osadit i muzejní chodbu,“ připomněla přítomným kurátorka výstavy Jitka Gajdošíková Vybíralová, že mimořádně na chodbě nevisely Preislerovy obrazy. Pro autora to ale letos nebyla premiéra, vystavoval potřetí. I když poprvé pod názvem Miroslav Šmíd 70. „Krásná číslice, která neznamená určitě váš věk, ale původně jsem myslela, že zde bude sedmdesát obrazů,“ zažertovala ředitelka muzea Soňa Provazová. „Ne že by nebyly. Ale nevešly by se,“ odpověděl pak pohotově Miroslav Šmíd.
Po entrée, které kromě řečníků obstarali také hudebníci Tereza Prokopová a Lukáš Preclík, už byl čas na vlastní díla. Ta sestávala z řady motivů, některé se ale opakovaly. Třeba jablka a horkovzdušné balóny. Část obrazů byla laděna do abstraktna, v jiných případech se ale jednalo třeba o krajiny. Některá díla pak směřovala i trochu do duchovna jako díla Svatá rodina nebo Konec světa. Celkově pak obrazy ukazovaly, že se autor nebojí experimentovat s barvami a jejich kontrasty. A zároveň to, že jeho tvorba je rozmanitá. Na jedné straně zde byl obraz Zákaz vjezdu, na druhé zase Obleva laděná do bílomodra. Jak ostatně řekla kurátorka výstavy, každý si našel to svoje.

 

 

 

 

 

 

 

 

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...